Mitsotakis dhe Zelensky takim “kokë më kokë”! Greqia synon të trajnojë ukrainasit në F-16 dhe mbështetje me portin e Aleksandoupolis

22/08/2023 10:04

Presidenti i Ukrainës Volodymir Zelensky, ka zhvilluar ditën e djeshme një takim kokë më kokë me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis.

Sipas burimeve qeveritare, ukrainasit vlerësojnë angazhimin e palëkundur të Greqisë në mbështetje të tyre dhe faktin që mbështetja ka qenë e qartë që në fillim, si për çështjen e luftës ashtu edhe për perspektivën pjesëmarrëse të saj në BE dhe në NATO.

Prandaj, tema e takimit të djeshëm mes zotit Mitsotakis dhe z. Zelensky ishte se si Greqia mund të mbështesë më tej vendin, i cili aktualisht po tenton kundërsulmin në front, ndërkohë që presidenti ukrainas po bën edhe një turne evropian duke kërkuar përforcime shtesë ushtarake.

Duke filluar nga bashkëpunimi ushtarak, Greqia synon të trajnojë pilotët ukrainas për të përdorur F-16-at e rinj që vendi do të marrë në muajt e ardhshëm nga shtetet evropiane, si pjesë e iniciativës së vazhdueshme të SHBA-së për të forcuar arsenalin e forcave ajrore ukrainase.

Në të njëjtën kohë, nisur nga zhvillimet në transportin e drithit ukrainas, pas rënies së marrëveshjes me Rusinë për përdorimin e ngushticave të Detit të Zi, Greqia po monitoron proceset. Pra, nuk është rastësi që Kyriakos Mitsotakis nuk i referohet në deklaratat e tij portit të Aleksandropolis , i cili ka karakteristikat e një nyje ndërkombëtare, qoftë në kontekstin e NATO-s apo në kontekstin e hartës së re energjetike që u formua në rajon.

“Tashmë porti i Aleksandropolis është një qendër për dërgesën e ndihmës së aleatëve, duke theksuar një rëndësi të veçantë gjeopolitike për Ukrainën, por në përgjithësi për të gjithë krahun lindor të NATO-s. Prej aty fillon një korridor i ri energjetik që lidh veriun me jugun, jugun me veriun”, nënvizoi Mitsotakis.

Prandaj, në dritën e zhvillimeve të reja, porti i Aleksandoupolis mund të luajë një rol vendimtar në një ridizajnim të rrugës së eksportit të grurit, duke qenë se pothuajse gjysma e anijeve të përfshira në transportin e këtyre mallrave janë në pronësi greke. Tashmë, në fund të fundit, ka aludime për portin e Aleksandoupolit  e cila ka mbetur nën kontrollin e shtetit grek nga aktorët e tregut, nisur nga shembja e nismës së Detit të Zi. Natyrisht, maksimizimi i kapaciteteve portuale kërkon investime, të cilat, natyrisht, kërkojnë porosi.

Së fundi, është i qartë interesi i Greqisë për të qenë prezente në rindërtimin e Odesës, me një automjet dhe përvojën e madhe të kompanive greke të ndërtimit. Në fund të fundit, Greqia ka qenë e pranishme prej shekujsh në rajonin më të gjerë të Odesës, qendra historike e së cilës u shtua në listën e vendeve të trashëgimisë kulturore botërore të UNESCO-s me një iniciativë greke.

Top Channel