VIDEO/ Puthi lojtaren pas fitores, ‘kryqëzohet’ Presidenti i Federatës Spanjolle të Futbollit

21/08/2023 16:27

Presidenti i Federatës Spanjolle të Futbollit, Luis Rubiales ka kërkuar falje, pasi puthi në buzë lojtaren Jenni Hermoso, kur Spanja fitoi Kupën e Botës për femra.

Rubiales e puthi sulmuesen spanjolle gjatë ceremonisë, pas fitores 1-0 të skuadrës ndaj Anglisë në finalen e së dielës, sipas BBC.

“Nuk më pëlqeu”, tha Hermoso në Instagram, por një deklaratë e lëshuar më vonë në emër të saj mbrojti Rubiales.

Të hënën, Rubiales tha: “Kam gabuar plotësisht, duhet ta pranoj”.

Ai shtoi: “Ishte pa qëllim të keq në një kohë me shumë emocione. Për momentin e pamë të natyrshme, por jashtë është krijuar një bujë. Më duhet të kërkoj falje, të mësoj nga kjo dhe të kuptoj se kur je president duhet të jesh më i kujdesshëm”.

Rubiales u kritikua nga disa ministra të qeverisë spanjolle dhe në mediat sociale.

Ministrja e Barazive në Spanjë, Irene Montero, tha: “Është një formë e dhunës seksuale që gratë vuajnë çdo ditë.”

Montero shtoi se deri më tani ka qenë “e padukshme” dhe se është diçka që “ne nuk mund ta normalizojmë”.

“Nuk duhet të supozojmë se puthja pa pëlqim është diçka që ‘ndodh’”, tha ajo.

Ministri i Sportit i Spanjës, Miquel Iceta i tha radios publike spanjolle se ishte “e papranueshme” që Rubiales të puthte Hermoso, duke shtuar se “Gjëja e parë që ai duhet të bëjë është të japë shpjegime dhe të kërkojë falje, është gjëja logjike dhe e arsyeshme për ta bërë”.

Në një deklaratë të lëshuar nga Federata Spanjolle e Futbollit, pas komentit fillestar të lojtarit për mospëlqimin e puthjes, Hermoso tha se momenti ishte një “gjest i natyrshëm dashurie”.

“Ishte një gjest reciprok krejtësisht spontan për shkak të gëzimit të jashtëzakonshëm që sjell fitimi i një Kupe Botërore”, tha 31-vjeçarja e cila është golashënuesja më e mirë e Spanjës.

Veprimet e Rubiales u kritikuan shumë në mediat sociale, me shprehjen “dimision ya” “dorëhiqu tani” në anglisht një trend në X, i njohur më parë si Twitter, në Spanjë.

Rubiales i tha transmetuesit spanjoll COPE se ishte “një puthje mes dy miqve që festonin diçka” dhe ata që e panë atë ndryshe ishin “idiotë dhe budallenj”.

“Le t’i injorojmë ato dhe të shijojmë gjërat e mira”, shtoi ai.

Top Channel