Spanja fiton kupën e botës/ Botërori i femrave, Kosovare Asllani çon Suedinë në vendin e tretë

20/08/2023 20:10

Spanja fitoi Kupën e Botës për femra për herë të parë në historinë e saj me kapitenen Olga Carmona që shënoi golin e vetëm për një fitore të merituar 1-0 ndaj Anglisë në finalen e së dielës.

Para një turme prej gati 76,000 tifozësh në Stadium Australia në Sydney, Spanja ishte skuadra më e arrirë dhe kishte më shumë shanse, duke përfshirë edhe humbjen e një penalltie në pjesën e dytë. Triumfi i Spanjës është shfajësim për Jorge Vilda dhe federatën spanjolle të futbollit, të cilët qëndruan me trajnerin edhe pasi 15 lojtarë vitin e kaluar thanë se nuk donin të përfaqësonin më vendin e tyre nën drejtimin e tij.

Spanja është skuadra e pestë që fiton Kupën e Botës që nga fillimi i turneut në 1991, duke iu bashkuar kampionëve qe janë Shtetet e Bashkuara, Gjermania, Norvegjia dhe Japonia. Përballë mbretëreshës së Spanjës Letizia, mbrojtësja Carmona u ndihmua nga mbrojtësi i majtë për të shënuar në minutën e 29-të.

Ishte një lojë vërtet e vështirë, e dinim se do të ishte e ndërlikuar, Anglia ka një ekip të madh, por mendoj se ishte loja jonë”, tha Carmona për transmetuesit kombëtar spanjoll La 1. Suedia ka fituar medaljen e bronztë në Botërorin e femrave që po zhvillohet në Australi dhe Zelandë të Re. Kombëtarja nordike mposht 2-0 vendaset e Australisë në “Suncorp Stadium”, Brisbane, stadium ku morën pjesë rreth 50 mijë tifozë.

Kosovare Asllani la shenjën e saj me golin që vulosi triumfin e Suedisë. Ishte minuta e 62’ kur sulmuesja shqiptare e Milanit, tundi rrjetën kundërshtare me një goditje shumë të bukur. Kjo është hera e katërt që Suedia e mbyll Kupën e Botës për femra në vendin e tretë, ndërkohë që Asllani gjeti golin e parë në këtë turne.

34-vjeçarja u shpall lojtarja më e mirë e ndeshjes, duke u vlerësuar me notën 9.

Top Channel