Neymar mbërrin në Riad! Sot prezantohet edhe me ekipin e tij të ri në Arabinë Saudite

19/08/2023 12:14

Neymar u përshëndet me shumë bujë teksa mbërriti në Arabinë Saudite, ku i bashkohet një liste në rritje të emrave të mëdhenj të futbollisteve te joshur nga mbretëria e pasur me naftë.

Sulmuesi 31-vjeçar brazilian, i cili do të prezantohet si lojtar i Al-Hilal të shtunën pas gjashtë sezoneve me kampionët francezë Paris Saint-Germain, u ul në një aeroport të Riadit të pajisur me siguri shtesë për këtë rast.

Neymar u prit në një sallë pritjeje të aeroportit të mbushur me zyrtarë të klubit dhe shtyp, me një kryq të madh me diamantë të varur rreth qafës së tij teksa pozonte për foto.

Një mirëseardhje e yllit të rock-ut do ta presë atë në stadiumin ndërkombëtar King Fahd në Riad, ku do të zbulohet para mijëra fansave të shtunën.

“Ne do të mbajmë një festë të madhe të denjë për kërcimtarin samba,” tha një zyrtar i al-Hilal i cili kërkoi anonimitetin sepse ai nuk është i autorizuar të flasë me shtypin.

Kontrata dyvjeçare e Neymar me Al-Hilal do ta shohë atë të fitojë një pagë prej rreth 100 milionë euro në sezon, sipas burimeve pranë marrëveshjes.

Ai ndjek Cristiano Ronaldon, Karim Benzema dhe Sadio Mane në shkëmbimin e Evropës për Ligën Pro Saudite, e cila ka një listë të suksesshme të objektivave të profilit të lartë.

Neymar shënoi 118 gola në 173 ndeshje për PSG, duke fituar pesë tituj të Ligue 1 dhe tre Kupa të Francës, por koha e tij në PSG u dëmtua nga një katalog lëndimesh.

Edhe pse ai e ndihmoi klubin në finalen e Ligës së Kampionëve të vitit 2020, të cilën e humbën 1-0 ndaj Bayern Munichut, ai u përjashtua për ndeshjet kryesore.

Ai iu nënshtrua një operacioni në kyçin e këmbës së djathtë në fillim të marsit, duke u kthyer vetëm për t’iu bashkuar PSG-së në turneun e tyre parasezonal në Azi.

Me miliarda dollarë pasuri nafte, Arabia Saudite ka blere të aseteve sportive si pjesë e planeve për të diversifikuar ekonominë e saj dhe për të tërhequr turizmin dhe investimet.

Monarkia konservatore, e kritikuar shpesh për rekordin e saj të të drejtave të njeriut, bleu klubin anglez Newcastle United në 2021, në të njëjtin vit kur priti Grand Prix-in e parë të Formula 1.

Arabia Saudite, fqinji i së cilës Katari priti Kupën e Botës vitin e kaluar, pritet të ofrojë për turneun pasi ka eksploruar një edicion tre-kontinental me Egjiptin dhe Greqinë.

Top Channel