U dëbua nga lokali, klienti bën kërdinë në Meksikë! 11 të vdekur nga zjarri

23/07/2023 10:59

11 persona dhe dhjetëra të plagosur është bilanci tragjik nga një zjarrvënie e qëllimshme në një lokal në Meksikë.

Autoritetet spanjolle thonë se kanë arrestuar një person i cili i vuri zjarrin lokalit pasi u dëbua nga punonjësit e sigurisë, duke vrarë 11 persona pranë kufirit të Arizonës në shtetin meksikan Sonora.

Zjarri shpërtheu në orët e para të së shtunës në një bar në San Luis Rio Colorado, pranë qytetit kufitar të Shteteve të Bashkuara të San Luis, Arizona, sipas një deklarate nga Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm Sonora .

Një 17-vjeçare dhe një shtetase amerikane ishin në mesin e të vrarëve, tha Gustavo Rómulo Salas Chávez, prokurori i përgjithshëm i Sonora-s në një konferencë shtypi të shtunën.

Personi i dyshuar për ndezjen e zjarrit, për të cilin autoritetet thanë se ishte i dehur, hodhi një objekt me zjarr në dyert e lokalit pasi stafi i sigurisë e largoi atë nga ndërtesa.

Sipas dëshmitarëve, ai u dëbua nga lokali pasi tregonte mos respekt për gratë në lokal.

Prokuroria e cilësoi objektin e hedhur në lokal si “një lloj kokteji ‘Molotov’ që shkaktoi incidentin”, ndërkohë hetimet vazhdojnë.

Top Channel