33 mënyra për të jetuar ‘La Dolce Vita’ dhe për të qenë si një italian i vërtetë!

28/06/2023 13:28

Danezët kanë “hygge”, francezët kulturën e tyre të terrenit dhe australianët kanë stilin e tyre të lakmueshëm të jetës së ‘përqafuar’ nga dielli brenda dhe jashtë shtëpisë.

Megjithatë, kur bëhet fjalë për artin e të jetuarit bukur, asnjë komb nuk e ka zotëruar aq mirë sa italianët. Në bel paese, argëtimi me kënaqësitë e thjeshta të jetës – qoftë një shëtitje e qetë në mbrëmje me miqtë apo xhaketë sportive të prerë bukur – është pjesë e identitetit kombëtar. Këtu, njeriu punon për të jetuar (kurrë anasjelltas), me pushime të pabesueshme të gjata dhe madje edhe vakte më të gjata.

Ky epsh i mrekullueshëm për jetën është diçka që ne dëshirojmë ta përqafojmë gjatë këtyre muajve të lodhshëm të verës (dhe më gjerë). Dhe siç rezulton, nuk ka nevojë të shkoni në Bregun e Amalfit për ta bërë këtë. Këtu, disa nga italianët tanë të preferuar – dhe emigrantët – kanë ndarë sekretet e tyre për të sjellë një prekje të ‘la dolce vita’ në të përditshmen, pavarësisht nëse jetoni në Nju Jork, Londrën veriore apo Napoli. Merrini vetes një pjatë me makarona të përsosura al dente dhe pini një spritz të ftohtë në akull dhe hidhini një sy këtij artikulli.

1. Flisni me të panjohur…
“Flisni me njerëzit, vazhdimisht, kudo,” thotë zonja Laura Rysman, korrespondentja qendrore e Monocle, e cila jeton në Firence. “Të hipësh në ashensor? Thuaj përshëndetje. Një dhomë pritjeje në spital? Përshëndetni pacientët. Në Itali, bisedat bëhen në vende që mund të konsiderohen zona jo sociale në vende të tjera, por me sa mund të them, zona josociale nuk ekzistojnë në këtë vend, gjë që ka efektin e kryerjes së punëve të bezdisshme të jetës së përditshme dhe është shumë më e tolerueshme.”

2. …Më konkretisht, për ushqimin
“Sigurisht, ju mund të hapni lehtësisht një bisedë me një koment mbi motin, por nuk ka shumë për të thënë atje,” thotë Rysman. “Kur u transferova për herë të parë në Itali, po vdisja të kuptoja atë që të gjithë po debatonin gjithmonë me kaq zjarr. Sapo mësova gjuhën, kuptova se ishte, pothuajse universalisht, ushqim – receta, ku të hamë, çfarë është e shijshme, cili do të jetë vakti tjetër – dhe tani i kaloj ditët duke bërë të njëjtën gjë.”

3. Shijoni një aperitiv
“Më pëlqen shumë koha e aperitivit si një mënyrë për të prezantuar mbrëmjen,” thotë zonja Mirella Aponte, një drejtore kreative holandeze-italiane që jeton në Londër. “Është një ndjenjë e ngjashme me pijen pas punës, por ajo që e bën një aperitiv më të mirë për mendimin tim është fakti se nuk ka absolutisht asnjë problem kulturor për të pirë një pije joalkoolike. Personalisht, e dua Crodinon, i cili duket se ka filluar të shfaqet në lokalet e Londrës.”

4. Përsosni makaronat tuaja (natyrisht)
“Mamaja ime nuk i ka gatuar kurrë makaronat e saj në jetën e saj,” thotë zonja Emma Pradella, Copywriter Marketing i MR PORTER, e cila u rrit në Romë. “Për makarona të përsosura al dente, prirem t’i heq tre ose katër minuta nga koha e gatimit. Në Itali, ne gjithashtu peshojmë makaronat tona – rreth 100 g secila. Dhe ju duhet të kujdeseni për makaronat. Kurseni një lugë ujë me makarona, kullojeni pjesën tjetër dhe më pas përfundoni gatimin e makaronave në salcë me ujin me niseshte për t’i bërë ato më të buta.”

5. Filloni me një ‘soffritto’
“Themeli i gjithë gatimit tim është selino, karota dhe qepë [il soffritto], e cila është pikënisja thelbësore për një ragu të shkëlqyeshëm,” thotë z. Simone Caponnetto, kuzhinier ekzekutiv në Locale Firenze. “Për të mos përmendur hudhrën dhe vajin, të cilat janë perfekte për makarona të shpejta në fund të një shërbimi të ngarkuar.”

6. Thuaji “arrivederci” spageti bolognese
“Në Bolonjë, është ose tagliatelle ose pappardelle. Asnjëherë spageti,” thotë zonja Benedetta Melini, menaxhere e rritjes së audiencës për GQ Italia. “Dhe përdorni gjithmonë makarona me vezë të freskëta.”

7. Mos e teproni me parmigiano
“Asnjëherë mos kërkoni parmixhan me makarona peshku apo ushqim deti”, thotë zonja Emily Fitzroy, themeluesja e konsulencës luksoze italiane të udhëtimeve Bellini Travel. “Dhe sa për qesharake, një herë më rrahën në gishtat e dorës në Firence sepse kërkova parmixhan në spageti al pomodoro”.

8. Përgatitni picën tuaj
“Sekreti është te brumi dhe përbërësit e tij,” thotë zonja Emanuela Potortí, një shkrimtare në Versace, e cila vjen nga Napoli. “Mund të thuash që pica është e mirë kur është e lehtë. Do të thotë që brumi u rrit mirë. Kjo është arsyeja pse, edhe pse picat napolitane duken të mëdha, ju mund ta hani një të vetme pa u ndjerë të ngopur. Dhe përbërësit sigurisht: san marzano bën të gjithë ndryshimin.”

9. Konsumoni peshk të konservuar
“Pavarësisht nëse dikush jeton në brendësi të qytetit apo në bregdet, të gjitha kuzhinat rajonale italiane shfrytëzojnë shijet e forta të peshkut të konservuar,” thotë zonja Marina Cacciapuoti, themeluese e llogarisë kult në Instagram dhe markës së stilit të jetesës Italy Segreta. “Zakonisht ruhet në vaj ose kripë, dhe herë pas here thahet në ajër ose paketohet në ujë. Ato mund të jenë përbërësi kryesor i një pjate, një mbushje e guximshme për një sallatë ose ylli i një salce makaronash. Është arma sekrete që është përgjegjëse për shijet umami të pranishme në shumë prej pjatave tona.”

10. Mësoni se nga vjen ushqimi juaj
“Unë mendoj se ka shumë për të nxjerrë nga dieta mesdhetare,” thotë stilisti i modës, Massimo Alba. “Në veçanti, interesi ynë dhe respekti për përbërësit. Italianët kujdesen shumë për origjinën. Cilësia e përbërësve është thelbësore, veçanërisht kur jeni duke bërë pjatat më të thjeshta dhe autentike.”

11. Hani gjëra lokale
“Në Itali, çdo rajon, qytet dhe fshat feston pjatat e veta të veçanta sezonale bazuar në përbërësit që lulëzojnë në zonën e tyre,” thotë Emily FitzRoy. “Qoftë kjo gjethe e hidhur e çikores, puntarella, në Romë, cedro, e cila është një frut i madh agrumesh (jo limon) në Ravello në bregun e Amalfit, ose ngjala në ishullin Burano në lagunën veneciane. Pothuajse gjithmonë, pjatat më të thjeshta dhe të pakomplikuara janë më të mirat.”

12. Hani sezonalisht
“Zakonet italiane të të ngrënit janë më të mirat në botë”, thotë Caponnetto. “Që në moshë të re, italianët mësohen të hanë ushqime të plota, të hanë perime dhe të ndjekin sezonalitetin e produkteve. Domatet në verë kanë një shije krejtësisht të ndryshme – e njëjta gjë me bishtajat dhe kunguj të njomë.”

13. Kujdesuni për oraret e vakteve
“Ushqimi nuk ka të bëjë vetëm me ushqimin”, thotë Aponte. “Ka të bëjë me artin e të ngrënit. Merrni kohën tuaj. Hani ngadalë. Shijoni bisedën aq sa shijoni ushqimin dhe pijet. Dhe bëni pak tretje në fund si kënaqësi.”

14. Përzieni të vjetrën dhe të renë
Si ta dekoroni shtëpinë tuaj all’italiana, sipas hotelierit Antonio Sersale nga Le Sirenuse? “Një miku im i mirë më tha një herë: ‘Gjëja e mrekullueshme e familjeve italiane është aftësia që pronarët kanë për t’i dekoruar ato me artin bashkëkohor dhe antike, disa prej të cilave mund të jenë transmetuar brez pas brezi.

15. Kapërceni pamjen e lagur
Pamja e lagur nuk ka gjasa të shfaqet ndonjëherë në Itali, thotë FitzRoy. “Nëse dilni nga shtëpia me flokë të lagur, mund të goditeni nga ‘colpa d’aria’ famëkeqe, një shpërthim ajri i pastër në pjesën e pasme të qafës, i cili për disa miq të mi siçilianë mund të shkaktojë sëmundje të rëndë – ose vdekje. .”

16. Ec kudo
E keni pyetur ndonjëherë veten se si italianët mbajnë formën e tyre dhe janë të shëndetshmë me gjithë ato makarona, pica dhe rizoto? “Ne i duam shëtitjet tona – edhe kur janë pa qëllim”, thotë Cacciapuoti. “Ci piace passegiare!” Është zakon të bëni një shëtitje të qetë (la passegiata) me miqtë dhe familjen në mbrëmje, dhe madje Loro Piana e ka emëruar linjën e saj ikonike të këpucëve të sheshta pas këtij argëtimi kombëtar.

17. Mos u stresoni për mirëqenien
Sekreti i jetëgjatësisë nuk do të gjendet në fund të lëngut të selinos, sipas italianëve. Qasja e tyre ndaj mirëqenies? “Ne ecim, qeshim – shumë – pimë verë dhe ulemi në rrezet e diellit për të parë botën që kalon dhe diskutojmë se çfarë do të hamë për drekë dhe darkë”, thotë FitzRoy. “Nuk është qasja më e zakonshme ndaj një stili jetese të pastër, por ka funksionuar për më shumë se një mijëvjeçar në Itali dhe ata kanë disa nga njerëzit më të vjetër në planet.”

18. Mos e komplikoni shumë kafenë tuaj
Porositni një ngjyrë të bardhë me qumësht tërshërë në një kafene tradicionale italiane dhe do të përballeni me një përzierje gjykimi dhe hutimi të plotë. “Në Itali, ju keni vërtet vetëm kapuçino, ekspres dhe makiato ekspres”, thotë Pradella. Kapuçino është kafeja juaj e mëngjesit. “Ju nuk e pini atë pas orës 10:00 dhe kurrë pas një vakti,” thotë FitzRoy. Espresso zakonisht merret në bar. “Mund ta porosisni kafen tuaj al vetro, në një filxhan qelqi,” thotë Pradella. “Për mua, ka shije më të këndshme.”

19. Ngadalësoni
“Një nga çështjet kryesore me të cilat ballafaqohemi kur planifikojmë pushime për klientët është se sa shpesh ata duan të ngjeshen shumë në çdo ditë,” thotë FitzRoy. “Qasja jonë është gjithmonë: ‘Dëgjo, Italia nuk ka gjasa të ndryshojë dhe ju mund të ktheheni gjithmonë, por ju duhet të ngadalësoni, të eksploroni vende të bukura në mëngjes, por të keni një drekë të gjatë dembele dhe më pas të paktën disa orë për të gjithë. -Siesta e rëndësishme.” Dhe ata gjithmonë na falënderojnë në fund.”

20. Krenohu me veshjen tënde
Nuk ka nevojë të përsëritet rëndësia e veshjes së mirë, por është një çështje që italianët e marrin veçanërisht seriozisht. “Italianët nuk vishen kurrë keq”, thotë Aponte. “Nuk ka asnjë mënyrë që dikush të paraqitet rastësisht në një ngjarje me disa xhinse dhe atlete të vjetra, përveç nëse ato janë një stil i llogaritur, natyrisht.” Cacciapuoti pajtohet. “Pavarësisht moshës sonë, apo se ku do të shkojmë, për një shëtitje, një kafe apo në zyrë, të dukesh ‘mirë’ për ne italianët është një prioritet.”

21. Bëhuni miq me një rrobaqepës
“Një rrobaqepëse apo rrobaqepës i mirë është aleati juaj më i rëndësishëm i modës, edhe nëse nuk po i bëni gjërat me porosi”, thotë Rysman. “Nëse jeni duke blerë nga rafti dhe nuk keni matjet e sakta të një modeli të përshtatshëm, ka shumë të ngjarë që një rregullim i lehtë mund t’i bëjë rrobat tuaja të duken pak më të krijuara për ju, edhe nëse nuk ishin të tilla. Dhe një rrobaqepës i talentuar është i vetmi person që do t’ju tregojë sinqerisht se çfarë ju duket mirë dhe kur keni ngrënë shumë pica.”

22. Gjeni sensin tuaj të stilit
Si e dalloni një italian nga një milje larg? “Nga sensi i tyre i kurimit, mënyra se si janë bashkuar, aftësia e tyre për të koordinuar ngjyrat dhe thjesht një ndjenjë stili dhe kohezioni,” thotë Alba. “Për ne, stili është personal dhe introspektiv. Italianët vishen për vete. Ata përpiqen të jenë unikë. Ajo që i dallon është dëshira e tyre për të zhvilluar një stil të tyrin që i bën të dallohen dhe të ndihen sikur duken mirë.”

23. Perfeksiononi “gjestet”
Mendimi më i famshëm – dhe i vërtetë – për italianët është se ata flasin me duar. “Nuk ke nevojë as të mësosh italisht, vërtet”, thotë Pradella. “Nëse zotëroni gjestet e rëndësishme, atëherë do ta kuptoni bisedën tuaj.”

24. Shijoni një negroni të mirë
“Arti i një negroni të mirë është në thjeshtësinë e tij – xhin, vermut, Campari”, thotë FitzRoy. “Vetëm sigurohuni që të përzieni – kurrë, Zoti na ruajt, shkundni – shtoni një kub të fortë akulli dhe një lëkurë portokalli. Nëse jeni me fat, do të dëgjoni zhurmën e negronit.”

25. Bëhuni spontan
Mënyra italiane e jetesës është “më spontane” dhe “më pak e strukturuar”, thotë Cacciapuoti. “Ndryshe nga disa kultura të tjera, ne nuk kërkojmë gjithmonë planifikim të gjerë ose rezervim paraprak për të kaluar një kohë të mirë. Për shembull, ne mund të vendosim vetë ditën për të ngrënë në një restorant të caktuar, të marrim një tren për në një qytet tjetër gjatë ditës ose të shkojmë për drekë buzë detit. Fleksibiliteti është çelësi dhe ne preferojmë t’i mbajmë opsionet tona të hapura deri në minutën e fundit për të përqafuar plotësisht gëzimet e momentit të tanishëm.”

26. Blini me kujdes
“Ne jemi më skrupulozë,” thotë Alba për qasjen italiane ndaj blerjeve. “Ne blejmë pjesë individuale dhe jo veshje. Dhe ne zgjedhim artikuj që kontribuojnë në ndjenjën tonë individuale të stilit.”

27. Zgjidhni pëlhurat më të mira
Nuk është rastësi që shtëpitë e mëdha të modës në mbarë botën u drejtohen fabrikave italiane për pëlhurat më luksoze – ose që markat e njohura për leshin dhe kashmiririn më të mirë (mendoni Loro Piana dhe Brunello Cucinelli) vijnë të gjitha nga Italia. “Ka një vlerësim të ndërsjellë për veshjet e shkëlqyera në Itali,” thotë Aponte. “Edhe kur komplimentoni një mik për veshjen e tyre, ata shpesh do t’ju ftojnë të prekni materialin për të konfirmuar cilësinë e mirë.”

28. Vishni një këmishë të bardhë
“Më pak është më shumë” është thelbi i stilit italian, thotë Cacciapuoti. “Një bluzë apo këmishë e bardhë është zgjidhja më e thjeshtë dhe më e zakonshme. Ka qenë një veshje e brendshme që nga koha romake, kur simbolizonte pasurinë dhe fuqinë, dhe është gjithmonë një element në dollapët tanë. Ndonjëherë ajo madje merr një pjesë të tërë të saj.”

29. Investoni në rrobaqepësi italiane
“Unë e admiroj mënyrën se si stili italian është parë jashtë vendit dhe se si njerëzit e tjerë janë kurioz për mënyrën se si vishemi”, thotë Alba. “Merrni Daniel Craig si Bond, për shembull. Pyes veten: ‘Si e ndjeu një anglez nevojën për të zgjedhur një kostum italian?’ Mendoj se përgjigja ka të bëjë me faktin se rrobaqepësia jonë mund të të qetësojë.”

30. Mos e mbingarkoni veten
Çfarë keqkuptohet më shumë për italianët? “Unë mendoj se britanikët dhe amerikanët i shohin italianët si të ngadaltë, por ata nuk e kuptojnë se stili ynë i jetesës na lejon të punojmë për të jetuar, në vend që të jetojmë për të punuar,” thotë Caponnetto. “A jemi dembelë? Ndonjëherë – por ne jemi gjithashtu disa nga punëtorët më të përkushtuar. Nëse mendoni për këtë, kuzhinat në mbarë botën drejtohen nga italianët.”

31. Gjeni kënaqësi në gjërat e vogla
“’La dolce vita’ ka të bëjë me gjetjen e kohës për të shijuar detajet e vogla të jetës dhe për ta shijuar atë në maksimum”, thotë zonja Carla Sersale nga Le Sirenuse. “Një aperitiv para drekës është një mënyrë e shkëlqyer për të filluar në ditët e pushimit ose pushimet. Unë kam në mendje një mbulesë tavoline të mrekullueshme të bardhë me një soda Campari në qendër të një sheshi të bukur”.

32. Hiqeni muajin gusht nga kalendari
“Nëse do të kishte 10 urdhërime italiane, pas urdhrave për ushqimin, familjen dhe stilin, pllakat e gurit do të dekretonin një të shtunë njëmujore të njohur si pushime gushti,” thotë Rysman. “Është një ide e çmendur që një vend i G7 është i mbyllur për biznes për një muaj dhe shumica e popullsisë së tij zhvendoset në plazh. Është gjithashtu gjeniale dhe e vetmja mënyrë efektive për t’i bërë njerëzit të bëjnë një pushim të vërtetë këto ditë.”

33. Bëhuni më njerëzor
“Një nga thëniet e mia të preferuara të të gjitha kohërave është nga [shkrimtarja amerikane] Erica Jong dhe përmbledh në mënyrë të përkryer thelbin e asaj që e dallon Italinë nga vendet e tjera,” thotë Cacciapuoti. “Cila është sharmi fatal i Italisë? Çfarë gjejmë atje që nuk mund të gjendet askund tjetër? Besoj se është një leje e caktuar për të qenë njeri, të cilën vende të tjera, e kanë humbur shumë kohë më parë.”/TAR

Top Channel