Forcat ruse bombarduan stacionin e karburantit, humb jetën një 28-vjeçar dhe plagosen tetë të tjerë (Foto)

29/05/2023 17:17

Një 28-vjeçar është vrarë sot në një sulm rus në një pikë karburanti në Ukrainën lindore.

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës deklaroi se trupat ruse bombarduan qytetin e Toretsk rreth orës 11:30. Ata raportuan se një nga bombat ajrore goditi një pikë karburanti, duke vrarë punëtorin dhe duke plagosur tetë civilë.

Një bombë e dytë goditi një ndërtesë administrative në qytet, duke plagosur banorin vendas. Policia dhe ekipet e shpëtimit po punojnë në vendngjarje për të identifikuar numrin përfundimtar të viktimave mëngjesin e sotëm.

Toretsk shtrihet në një distancë të shkurtër në jug-perëndim të qytetit të sulmuar të Bakhmut dhe ndodhet vetëm disa kilometra larg qytetit të pushtuar nga Rusia të Horlivka.

 

FOTO GALERI
1/3

Top Channel