Përfundon kërkimi në rezervuarin e Portugalisë për 3-vjeçaren e zhdukur, Madeleine McCann

25/05/2023 18:48

Kërkimi i fundit për Madeleine McCann ka përfunduar në Portugali.

Oficerët kanë shpenzuar tre ditë duke krehur një rezervuar dhe një shkurre përreth, pasi kanë marrë “disa informacione”.

Nuk dihet ende nëse është gjetur ndonjë gjë e rëndësishme, por një numër çantash janë marrë nga vendi.

Një varkë policie hyri në ujë në digën Arade në komunën Silves të martën.

Një ekip kërkimi i policisë punon në bregun e digës Arade. Foto: AP
Imazhi:Një ekip kërkimi i policisë punon në bregun e digës Arade. 

Personeli filloi të gërmonte në një zonë toke në një gadishull në Barragem do Arade të mërkurën pasdite. Një burim i afërt me hetimin i tha agjencisë së lajmeve Reuters, se nuk kishte “asgjë për të raportuar” pas kërkimit.

Prokurori gjerman, Christian Wolters, shtoi: “Sigurisht që ka një pritshmëri të caktuar, por nuk është e madhe”.

Personeli në rezervuarin Barragem do Arade, në Algave, Portugali, ndërsa kërkimet vazhdojnë si pjesë e hetimit për zhdukjen e Madeleine McCann. Zona është rreth 50 km nga Praia da Luz ku Madeleine u zhduk në 2007. Data e fotografisë: e enjte 25 maj 2023. Foto PA. Shih historinë e PA POLICE Portugal. Fotoja duhet të lexohet: Yui Mok/PA Wire

Ai i tha Reuters se ishte e rëndësishme të tregohej se autoritetet po hetonin rastin.

Rezervuari është rreth 31 milje nga vendi ku vajza britanike u zhduk gjatë pushimeve familjare në Praia da Luz në Algarve më 3 maj 2007. Madeleine ishte vetëm tre vjeç në atë kohë.

Personeli në rezervuarin Barragem do Arade, në Algave, Portugali, ndërsa kërkimet vazhdojnë si pjesë e hetimit për zhdukjen e Madeleine McCann. Zona është rreth 50 km nga Praia da Luz ku Madeleine u zhduk në 2007. Data e fotografisë: e enjte 25 maj 2023. Foto PA. Shih historinë e PA POLICE Portugal. Fotoja duhet të lexohet: Yui Mok/PA Wire
Imazhi:Personeli në rezervuarin Barragem do Arade

“Sigurisht që ne jemi ende në kërkim të trupit,” tha zoti Wolters. “Ne nuk po kërkojmë vetëm këtë, sigurisht. Ka edhe gjëra të tjera.”

“Çdo zbulim i veshjeve mund të ndihmojë hetimin,” tha ai.

Prokurorët gjermanë vitin e kaluar e quajtën Christian B të dyshuar zyrtar për zhdukjen e Madeleine.

Harta

Pretendohet se i dënuari abuzues i fëmijëve dhe tregtar droge vizitonte rezervuarin.

Christian B aktualisht ndodhet në burg për përdhunimin e një gruaje 72-vjeçare në të njëjtën zonë të rajonit të Algarve nga ku u zhduk Madeleine, por ai nuk është akuzuar për asnjë krim lidhur me zhdukjen.

Personeli në rezervuarin Barragem do Arade, në Algave, Portugali, ndërsa kërkimet vazhdojnë si pjesë e hetimit për zhdukjen e Madeleine McCann. Zona është rreth 50 km nga Praia da Luz ku Madeleine u zhduk në 2007. Data e fotografisë: E mërkurë 24 maj 2023. Foto PA. Shih historinë e PA POLICE Portugal. Fotoja duhet të lexohet: Yui Mok/PA Wire

Kërkimi i ri u urdhërua pasi Home Office dha 110,000 £ shtesë në financim këtë vit financiar për Policinë Metropolitane për të ndihmuar në gjetjen e Madeleine, nga pak më shumë se 300,000 £ vitin e kaluar.

Financimi total i dhënë për Operacionin Grange – emri i dhënë hetimit të Met-it për Madeleine – ka qenë pak më pak se 13.1 milionë funte që nga viti 2011.

Top Channel