​Ushtria e Ukrainës: Rusia plagosi civil duke përdorur raketa balistike

01/04/2023 20:28

Ushtria e Ukrainës vazhdon ta akuzojë Rusinë se duke mos pasur rezultate të dëshiruara, vazhdon të luftojë kundër civilëve, pasi sot ushtria ruse ka goditur sërish me raketa objekte civile në qytetin Druzhkivka, rajoni Donetsk dhe vendbanime të tjera të Ukrainës, duke përdorur raketa balistike.

Sipas njoftimit të ushtrisë së Ukrainës, mes civilëve ka të plagosur.

Rusia ofensivën kryesore e ka të fokusuar në drejtimet Limansky, Bakhmutsky, Avdiivsky dhe Detare. Gjatë kësaj dite, njësitë e Forcave të Mbrojtjes të Ukrainës kanë zmbrapsur mbi 50 sulme të armikut.

Luftimet për zonat e Bakhmut, Avdiivka dhe Maryinka mbeten më të ashprat.

Udhëheqja më e lartë politike e Republikës së Bjellorusisë, vazhdon të mbështesë agresionin rus, duke siguruar hapësirën ajrore dhe territorin e armikut.

Përgatitja e njësive të forcave territoriale të Federatës Ruse, është duke u zhvilluar në landfillin e Bjellorusisë”, thuhet në njoftim.

Sipas njoftimit, Aviacioni i Forcave të Mbrojtjes kreu 8 goditje në zonat e fokusit të pushtuesve në ditë, dhe forcat raketore dhe njësitë e artilerisë goditën 3 zona fokusimi të forcave jetësore, armë dhe pajisje ushtarake dhe 2 depo municionesh armike.

Top Channel