Zbulohet vlera e zhvendosjes së 70 ‘hipopotamëve të kokainës’, pronë e Pablo Escobar

30/03/2023 18:26

Planet e Kolumbisë për të zhvendosur 70 “hipopotamët e kokainës” që kanë prejardhjen nga prona private e trafikantit të drogës Pablo Escobar do të kushtojnë rreth 3.5 milionë dollarë, thanë zyrtarët në një konferencë për shtyp të mërkurën.

Kjo është pjesë e një marrëveshjeje që qeveria lokale e Antioquia nënshkroi me institucione si Institutin Bujqësor Kolumbian, Forcën Ajrore Kolumbiane dhe Sanctuary Ostok në Meksikë, ku do të transportohen 10 hipopotamë, thuhet në një deklaratë.

Një vend i shenjtë në Indi do të sigurojë një shtëpi të re për 60 hipopotamët e tjerë pasi është e pamundur t’i transportosh ata në Afrikën e tyre të lindjes dhe rrezikon të shqetësojë ekosistemin lokal atje.

Kosotja përfshin transportin ajror për hipopotamët, popullsia e të cilëve është rritur dhe shqetësojnë banorët e afërt, thonë autoritetet.

Tani ka midis 130 dhe 160 hipopotam, sipas qeverisë kolumbiane, dhe ata janë përhapur shumë përtej ish-fermës së Escobarit të Hacienda Napoles, ku ata filluan si një popullsi prej vetëm një mashkulli dhe tre femrash.

Hipopotamët origjinalë ishin pjesë e një koleksioni kafshësh ekzotike që Escobar kishte grumbulluar në vitet 1980 në fermën e tij rreth 250 kilometra (155 milje) nga Medellín. Pas vdekjes së tij në 1993, autoritetet zhvendosën shumicën e kafshëve të tjera, por jo hipopotamët – sepse ishin shumë të vështirë për t’u transportuar.

“Ne po kërkojmë të shpëtojmë jetën e hipopotamëve, por edhe të mbrojmë jetën e njerëzve në rajonin Magdalena Medio,” tha Anibal Gaviria, guvernatori i Departamentit të Antioquia, në një konferencë për shtyp të mërkurën.

Top Channel