Samiti për Demokraci, Osmani fton shtetet mosnjohëse që të njohin Kosovën

29/03/2023 19:41

Presidentja Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka marrë pjesë si folëse në Samitin e Dytë për Demokraci të organizuar nga Shtëpia e Bardhë, krahas liderëve botërorë presidentit të Francës, Emmanuel Macron, kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar, Rishi Sunak, kancelarit të Gjermanisë, Olaf Scholz, kryeministrit të Suedisë, Ulf Kristersson, kryeministres së Islandës, Katrín Jakobsdóttir, presidenti të Kolumbisë, Gustavo Petro, si dhe krerëve të shtetesh e qeverive nga Zambia dhe Bahamas.

Në fjalën e mbajtur, Osmani tha se “24 vite më parë, pas ndërhyrjes humanitare për të ndalur gjenocidin e vazhdueshëm kundër popullit tim, miliona refugjatë kosovarë u kthyen në atdheun e tyre pasi u deportuan me forcë duke lënë pas gjithçka në kërkim të sigurisë”.

Pas viteve të vdekjes dhe shkatërrimit, tha Osmani, populli kosovar u kthye për të gjetur shtëpitë e tyre.

“Vetëm 24 vjet më parë, pas ndërhyrjes humanitare për të ndalur gjenocidin e vazhdueshëm kundër popullit tim, miliona refugjatë kosovarë u kthyen në atdheun e tyre pasi u deportuan me forcë duke lënë pas gjithçka në kërkim të sigurisë. Pas viteve të vdekjes dhe shkatërrimit, populli ynë u kthye për të gjetur shtëpitë e tyre disa nga institucionet e tyre dhe vendin e tyre të djegur deri në themel nga regjimi gjenocidal. Ne u ngritëm nga ai hi, si komb”, është shprehur Osmani, duke shtuar se “15 vjet më parë populli ynë shpalli pavarësinë dhe formoi institucionet që sot janë mishërim i lirisë dhe demokracisë. Demokracia është rruga që zgjodhi populli ynë, dhe ne vazhdojmë ta zgjedhim atë çdo ditë përmes zgjedhjeve shembullore.”

“Sot, Kosova është një vend i fuqishëm demokratik i pavarur dhe liridashës. Dhe vetëm këtë vit është renditur si demokracia e tretë më e përmirësuar në nivel global. Zhvillimi ynë i vazhdueshëm demokratik mbetet vërtet i pakrahasueshëm. Në të vërtetë, vendi im ka qenë një nga pjesëmarrësit më aktivë në vitin e veprimit të samitit për demokracitë me hapa konkretë të ndërmarrë për të forcuar sistemin tonë të drejtësisë dhe për të forcuar sundimin e ligjit si dhe rolin e gruas në jetën publike dhe shoqëri për të përmendur pak. Demokracia është rruga që zgjodhi populli ynë, dhe ne vazhdojmë ta zgjedhim atë çdo ditë përmes zgjedhjeve shembullore, tranzicionit paqësor të pushtetit, mbrojtjes së lirive të medias dhe mbrojtjeve më të larta kushtetuese të të drejtave të njeriut që u janë ofruar grupeve minoritare, por ka ende shumë punë për t’u bërë”– ka thënë Osmani.

Presidentja u ka bërë thirrje kombeve mike në mbarë botën që të qëndrojnë me Kosovën dhe që ata që ende nuk e kanë njohur shtetësinë dhe institucionet demokratike t’i bashkohen shumicës së kombeve në botë dhe ta bëjnë këtë.

Kosova sot është e lirë dhe një vend demokratik edhe për arsye se ju zgjodhët të mos e shmangni shikimin nga ne. Por në vend të kësaj, të qëndroni me të shtypurit, kundër tiranisë dhe kundër regjimeve gjenocidale. Ne i jemi përjetësisht mirënjohës kontributit tuaj të domosdoshëm për vetë ekzistencën e vendit tim. Ju nuk ndihmuat vetëm në forcimin e demokracisë në institucione, ju shpëtuat jetë dhe keni ndihmuar në formësimin e historisë sonë moderne. Duke u ngritur për atë që është e drejtë. Dhe sot, dua të shfrytëzoj rastin t’u bëj thirrje kombeve mike në mbarë botën që të qëndrojnë me Kosovën sot dhe që ata që ende nuk e kanë njohur shtetësinë tonë dhe institucionet tona demokratike t’i bashkohen shumicës së kombeve në botë dhe ta bëjnë këtë”, është shprehur ajo.

Po ashtu, Osmani ka garantuar se do të punojë pa u lodhur për të mbrojtur dhe ruajtur demokracinë, për të zhdukur forcat destabilizuese brenda rajonit tonë.

“Ne do të punojmë pa u lodhur për të mbrojtur dhe ruajtur demokracinë tonë, për të zhdukur forcat destabilizuese brenda rajonit tonë. Dhe për të shmangur autokratët që kanë dëshirë për shkatërrim dhe luftë, mbetet i fortë. Sepse siç na ka kujtuar së fundmi presidenti Biden, autokratët duhet të kundërshtohen. E jo të jenë të kënaqur. Të nderuar kolegë, unë flas këtu para jush jo vetëm si presidente e Republikës së Kosovës, por si fëmijë i luftës dhe si një ish refugjate. Krahas bashkëqytetarëve të mi, dhimbjen dhe vuajtjen tonë e kemi kthyer në një jetë kushtuar ndërtimit të demokracisë dhe forcimit të institucioneve që përbëjnë shtyllat e suksesit tonë”, ka theksuar Osmani.

Në fund të fjalës, Presidentja Vjosa Osmani ftoi të gjithë që të vazhdojnë ti qëndrojnë pranë Republikës së Kosovës, pasi ajo do të jetë partner i besueshëm dhe kampion i demokracisë në botë./ KosovaPress

Top Channel