Kina shton atraksione të reja turistike në natyrë, disa arsye më shumë për të vizituar vendin 

20/03/2023 14:17

Kur bëhet fjalë për atraksionet turistike, shumë gjëra kanë ndodhur në Kinë gjatë viteve të fundit.

Atraksione të ndryshme në natyrë janë hapur ose kanë pësuar ndryshime dramatike, duke u dhënë udhëtarëve më shumë arsye se kurrë për të vizituar Kinën.

Tani që vendi ka njoftuar se po rihap kufijtë për udhëtarët e huaj dhe ka rifilluar lëshimin e vizave turistike, vizitorët ndërkombëtarë më në fund mund të shikojnë disa nga këto oferta të reja popullore që kanë fituar zemrat e udhëtarëve vendas gjatë pandemisë.

Kanali i Madh, lumi më i gjatë në botë i krijuar nga njeriu

Cangzhou u jep udhëtarëve një shans të përjetojnë kanalin më të gjatë në botë.

I shtrirë 1,782 kilometra (1,107 milje) – rreth nëntë herë gjatësia e kanalit të Suezit, Kanali i Madh i Kinës është lumi më i gjatë në botë i krijuar nga njeriu.

I regjistruar si një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në vitin 2014, Kanali i Madh – i njohur gjithashtu si Kanali Jing-Hang – shkon nga Pekini në veri deri në Hangzhou në jug dhe lidhet me rrugë të shumta ujore, duke përfshirë lumin e Verdhë dhe lumin Yangtze.

Ai u ndërtua në seksione mbi 2500 vjet më parë dhe u bashkua gjatë shekujve.

Në shekullin e kaluar, disa seksione u thanë ose u pushtuan nga ndotja. Megjithatë, në vitin 2022, një iniciativë e qeverisë pa të gjithë Kanalin e Madh të pastruar dhe rilidhur.

Ndër vendet më të mira për ta përjetuar është Cangzhou, dy orë e gjysmë me makinë nga Pekini. Qyteti industrial portual ka përmirësuar ofertat turistike përgjatë seksionit të tij të kanalit, i cili tani përmban 15 anije lundrimi, 12 kalata turistike dhe gjashtë ura të reja.

Jiangsu Garden Expo Park

Nanjing's Garden Expo Park Scenic Spot shfaq kopshtet e famshme të stilit Jiangsu të rajonit.
Provinca Jiangsu, në bregun lindor të Kinës, është e famshme për kopshtet e saj të dizajnuara në mënyrë të shkëlqyer kineze që datojnë më shumë se 2000 vjet më parë.

Sot, tradita vazhdon por me një kthesë unike. Në vitin 2021, Nanjing, kryeqyteti i provincës, transformoi një gurore të braktisur në Jiangsu Garden Expo Park.

Hapësira prej 3,45 kilometrash katrorë është shtëpia e kopshteve të bukura klasike të stilit Jiangsu dhe atraksioneve të tjera, duke përfshirë një kopsht botanik uji, një teatër dhe një rrugë tregtare për këmbësorë.

Ndër pikat kryesore është Kopshti Suzhou, i cili u frymëzua nga Pavioni Cangang – një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në Suzhou aty pranë.

Resorti Universal i Pekinit

Universal Beijing Resort është parku i pestë dhe më i madhi tematik i Universal Studios në botë.
I hapur në shtator 2021, Universal Pekin Resort prej 169 hektarësh është parku tematik i pestë dhe më i madh në botë i Universal Studios.

Janë shtatë toka me tematikë që ofrojnë dhjetëra shfaqje dhe udhëtime, shumë prej tyre në natyrë: Bota magjike e Harry Potter; Transformers Metrobase; Hollywood; WaterWorld; Toka Minion; Jurassic World Isla Nubla; dhe Mbreti Fu Panda Land of Awesomeness.

Ai gjithashtu ka akomodimin e parë në botë me temë universale – Universal Studios Grand Hotel – dhe NUO Resort Hotel, një hotel turistik me temë nga dinastia Qing.

Glamping dhe shikimi i yjeve në Hotelin Desert Star të Ningxia-s

Hoteli i yjeve të shkretëtirës në Ningxia.
Rajoni Autonom Ningxia Hui gjysmë i thatë përjeton pak reshje shiu dhe gëzon rreth 300 ditë qielli të pastër çdo vit, duke e bërë atë një nga vendet më të mira për të shijuar peizazhet dramatike të shkretëtirës së Kinës dhe për t’u përfshirë në disa vëzhgime serioze të yjeve.

Rajoni ka përfituar nga kjo fuqi vitet e fundit dhe po përjeton një rritje të turizmit.

Konferenca vjetore e Turizmit të Qiellit me Yje në Kinë (Ningxia) filloi për herë të parë në vitin 2021 , duke kombinuar shikimin e yjeve me një sërë ngjarjesh, duke përfshirë një festival të muzikës elektronike në shkretëtirë dhe një garë ekstreme makinash.

Një nga mënyrat më të mira për të përjetuar Ningxia është duke u regjistruar në hotelin Desert Star në qytetin Zhongwei të Ningxia.

I vendosur në mes të rrethit Shapotou, një zonë piktoreske turistike, hoteli përmban 176 dhoma në mes të shkretëtirës. Ofertat përfshijnë dhoma ballkoni me pamje nga shkretëtira dhe kasolle të stilit tendë për ata që duan pak aksione të këndshme.

Kompleksi ofron mundësi ngrënieje të brendshme dhe të jashtme, një pishinë, një teatër me temë astronomie dhe aktivitete me rërë miqësore për familjen.

Hoteli ka vetëm një llogari zyrtare WeChat, por udhëtarët mund të rezervojnë gjithashtu përmes platformave të ndryshme të hoteleve ose agjencive lokale të udhëtimit. Çmimet e dhomave fillojnë nga rreth 320 dollarë për natë.

Jiuzhaigou, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s

Së shpejti: Rissai Valley, një rezervë Ritz-Carlton.
Në vitin 2017, një tërmet i fuqishëm dhe vdekjeprurës goditi qarkun Jiuzhaigou në provincën jugperëndimore të Kinës Sichuan, duke e lënë rajonin të shkatërruar.

Vitet e fundit, qeveria dhe industria turistike kanë punuar shumë për të rivendosur zonën, duke përfshirë Parkun Kombëtar të famshëm Jiuzhaigou, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Zona piktoreske u rihap plotësisht në shtator 2021 dhe tani ofron 12 atraksione të përmirësuara. Këto përfshijnë Shenxian Chi (Polgjet e Zanave), të cilat përmbajnë pishina me travertin të bardhë dhe blu të zbehtë, dhe fshatin e lashtë Dalu, i cili është mbi 1000 vjet i vjetër.

Ekziston edhe Parku i ri i Konservimit dhe Kërkimit të Pandave Gjigante Jiawuhai. Katër panda gjigante kujdesen brenda qendrës, ndërsa zona përreth saj është shtëpia e rreth 30 pandave të egra.

Rreth 15 minuta nga Parku Kombëtar Jiuzhaigou, Lugina Rissai me 87 vila, një rezervë Ritz-Carlton, do të ketë një banjë me sipërfaqe 2500 metra katrorë, si dhe hapësira ngrënieje dhe ngjarjesh me ndenjëse në natyrë me pamje nga malet.

Top Channel