Një burrë australian thyen rekord për seancën më të gjatë të sërfit

17/03/2023 20:55

Një burrë australian ka thyer rekordin botëror për seancën më të gjatë të sërfit, më shumë se 40 orë në proces.

Johnston filloi të sërfonte herët në mëngjes të enjten në ndihmë të ndërgjegjësimit për shëndetin mendor.

Përpjekja e tij ka mbledhur rreth 335,000 dollarë Australianë ( 225,000 dollarë) për bamirësi.

Johnston vazhdoi të bëjë sërf  gjatë natës duke “u ndeshur” me mbi 700 valë deri në fund.

Rekordin e mëparshëm prej 30 orë e 11 minuta që e mbante afrikano-jugor Josh Enslin.

40-vjeçari Johnston, një ish-sërfist profesionist dhe vrapues në distanca, u përball me rrezikun e verbërisë, veshëve të infektuar dhe dehidrimit, si dhe privimit të gjumit, hipotermisë, sulmit të peshkaqenëve dhe pickimeve të kandil detit.

 

Ai nga deti në drekë të premten dhe iu nënshtrua një kontroll mjekësor. Johnston u largua nga plazhi i veshur me një kapele të zezë kauboji ndërsa ishte i mbështjellë me një batanije termale.

Duke folur përpara sfidës së tij, Johnston tha: “Mendova, thjesht mund ta bëja. Mund ta bëj për 40 orë.”

Johnston është duke mbledhur fonde për fondacionin Chumpy Pullin, i krijuar në kujtim të snowboarderit olimpik australian Alex ‘Chumpy’ Pullin, i cili u mbyt në Bregun e Artë ndërsa po peshkonte me shtizë në 2020. Ai po mbështet gjithashtu organizata bamirësie për shëndetin mendor, pjesërisht në nderim të babait të tij që i vrau jetën një dekadë më parë.

Top Channel