As Lidhja Demokratike e Kosovës nuk e mbështetë planin evropian për normalizim të marrëdhënieve me Serbinë.

Pas takimit me emisarin evropian, kreu i LDK-së Lumir Abdixhiku ka shkruar se mbështetë procesin e dialogut, por jo planin që lë jashtë njohjen reciproke.

“LDK-ja përsërit se Kosovës i duhet një marrëveshje e përqendruar te njohja e ndërsjellë dhe se asnjë marrëveshje tjetër nuk garanton normalizim të marrëdhënieve Kosovë – Serbi. Heqja dorë nga njohja është përgjegjësi e drejtpërdrejtë e kryeministrit Kurti dhe e institucioneve të tjera kushtetuese të Kosovës“, ka shkruar Abdixhiku.

Top Channel