Drithërat e mëngjesit, pijet e gazuara dhe kofshat e pulës rrisin rrezikun e një gjendjeje të dobët të stomakut, ka zbuluar një studim.

Studiuesit kanadezë zbuluan se njerëzit që hanë shumë ushqime të përpunuara kanë më shumë gjasa të zhvillojnë sëmundjen e Crohn. Dy vjet të dhëna nga më shumë se një milion njerëz zbuluan rreziqet pas ushqimeve tona të preferuara.

Autori i studimit, Profesor Neeraj Narula nga Universiteti McMaster, tha: “Ushqimet ultra të përpunuara e zhvendosin mikrobiomën tuaj të zorrëve drejt disbiozës. Kjo e bën sistemin imunitar të reagojë kundër disa mikroorganizmave në zorrë dhe të nxisë një rrugë inflamatore që çon në sëmundjen e Crohn-it.

Disbioza është ajo që ndodh kur bakteret e rëndësishme të zorrëve janë jashtë ekuilibrit. Ushqime të tjera ultra të përpunuara përfshijnë proshutën, patatet e skuqura, picat, ëmbëlsirat dhe çokollatën. Prof Neeraj tha se sëmundja e Crohn është gjithashtu e lidhur me dietat jo-mesdhetare, konsumin e lartë të mishit të kuq, si dhe dietat e ulëta në fibra, zink dhe kalium. Por shkaku i saktë i sëmundjes së Crohn është ende relativisht i panjohur.

Ekspertët besojnë se gjenetika, pirja e duhanit dhe disa insekte në stomak mund të shkaktojnë sëmundje. Gjendja gjatë gjithë jetës, e cila shkakton inflamacion të sistemit të tretjes, po rritet në përhapje në mbarë botën. Një studim zbuloi se rastet e të gjitha sëmundjeve inflamatore të zorrëve (IBD) në MB janë rritur me 33 përqind midis 2006 dhe 2016.

Mbi gjysmë milioni njerëz një në çdo 123 – në vend mendohet se jetojnë me një formë të IBD, sipas Crohn’s dhe Colitis UK. Në SHBA, CDC ka shënuar në mënyrë të ngjashme një rritje të rasteve. Prof Neeraj tha se rritja e rasteve është për shkak të “perëndimizimit” të dietave, duke përfshirë rritjen e sasive të ushqimeve ultra të përpunuara.

Ai shtoi: “Përveç sëmundjes së Crohn-it, ushqime të tilla mbartin rreziqe të tjera shëndetësore duke përfshirë diabetin, presionin e lartë të gjakut dhe sëmundjet kardiovaskulare.”

Gjetjet u publikuan në Clinical Gastroenterology and Hepatology.

Top Channel