Djathi është ndoshta ushqimi më i shijshëm në këtë planet.

Por a e dini se konsumimi i tepërt është vërtet i keq për shëndetin tuaj. Nuk ka absolutisht asgjë që djathi nuk mund ta bëjë më të mirë! Qoftë nëse piqet në një fetë pica të nxehtë apo i spërkatur mbi makarona, djathi mund të përmirësojë shijen e çdo gjëje dhe gjithçkaje.

Por çdo gjë vjen me të mirat dhe të këqijat e veta, duke përfshirë djathin tuaj të preferuar!

Ndërsa djathi është një burim i mirë i proteinave, kalciumit dhe fosforit, ai është i ulët në fibra dhe i lartë në yndyrna të ngopura dhe natrium. Pra, kur e mbidozoni, ju ftoni shumë probleme shëndetësore.

Të gjithë e dimë se ngrënia e shumë ushqimeve me kalori mund t’ju bëjë të shtoni peshë. Ndërsa jo të gjithë djathrat kanë vlera të larta kalorifike, ato janë ushqime me shumë yndyrë. Pra, kur i hani rregullisht në sasi të mëdha, shtimi në peshë është i pashmangshëm. Ju mund të fajësoni yndyrën e tepërt në djathë për rritjen e niveleve të kolesterolit. Kolesteroli i lartë mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Por përsëri, nëse hahet në sasi të moderuar, djathi nuk mund t’ju bëjë ndonjë dëm.

Djathi është një produkt qumështi me yndyrë të lartë, i cili përmban laktozë. Disa njerëz nuk mund ta tresin laktozën shumë mirë për shkak të mungesës së një enzime në trupin tonë të quajtur laktazë. Nëse jeni intolerant ndaj laktozës dhe nuk e dini, shumë djathë mund të shkaktojë gazra, fryrje dhe kapsllëk.

Djathi është i pasur me natrium, i cili ndihmon në ruajtjen e ekuilibrit të ujit në qeliza. Por marrja e tepërt e natriumit mund të shkaktojë gjithashtu presion të lartë të gjakut dhe gjithashtu lidhet me sëmundjet e veshkave, sëmundjet e zemrës dhe osteoporozën.

Top Channel