Mafiozi italian u gjet pas 16 vitesh si kuzhinier picash ndërsa mburrej me recetat e tij në gazetat lokale

03/02/2023 15:11

Një vrasës i dënuar mafioz italian në arrati që nga viti 2006 është kapur në Francë, pasi ishte fshehur në pamje të parë si kuzhinier picash për të paktën tre vjet.

Kapja e Edgardo Greco në Saint-Étienne është arrestimi i dytë i profilit të lartë mafioz nga autoritetet italiane brenda pak javësh.

Matteo Messina Denaro ishte në arrati për 30 vjet, kur u ndalua në një vizitë në një klinikë në Siçili.

Të dy personat ishin në kërkim për kryerjen e vrasjeve të tmerrshme në vitet 1990.

Ndërsa Messina Denaro ishte “bosi i bosëve” për Cosa Nostra-n famëkeqe të Siçilisë, Greco ishte pjesë e turmës së krimit të organizuar ‘Ndrangheta’ që e kishte origjinën nga rajoni i Kalabrisë në jug të thellë të Italisë.

Ndrangheta tani janë mafia më e fuqishme në Itali dhe shtrihet në të gjithë Evropën dhe Amerikën e Jugut.

63 vjeçari, ishte në kërkim për vrasjen e dy vëllezërve gjatë një “lufte mafioze” mes dy bandave në fillim të viteve 1990.

Stefano dhe Giuseppe Bartolomeo u rrahën për vdekje në një shitës peshku në qytetin e vogël të Kozencës në janar 1991. Trupat e tyre nuk u gjetën kurrë dhe besohet se janë tretur në acid.

Greco ishte pjesë e një bande rivale dhe ai u akuzua gjithashtu për tentativën e vrasjes së një burri tjetër më vonë atë vit në të njëjtin qytet.

Kur një gjykatës lëshoi ​​një urdhër arresti për të në vitin 2006, Greco doli në arrati.

Tetë vjet më vonë, ai u vendos në qytetin francez të Saint-Étienne, në jug-perëndim të Lionit, duke marrë përfundimisht punën e pizzaiolo në një restorant italian.

Greco mori një identitet të ri, duke e quajtur veten Paolo Dimitrio. Tashmë ai ishte dënuar me burgim të përjetshëm në Itali dhe ishte subjekt i një urdhër-arresti evropian.

Por në korrik 2021, ai ishte mjaft i sigurt për pseudonimin e tij të ri, saqë u shfaq në një artikull të gazetës lokale, duke u mburrur me “recetat rajonale dhe të bëra në shtëpi” të restorantit të tij si ravioli, rizoto dhe tagliatelle.

Greco, duke përdorur emrin e një krimineli nga Pulia në juglindje të Italisë, tani kishte një mjekër gri dhe syze.

Megjithatë, ai ndiqej ende nga prokurori më kryesor antimafia i Italisë, Nicola Gratteri, i cili ka shpenzuar dekada duke luftuar ngritjen e ‘Ndrangheta’.

Në një deklaratë, policia ushtarake e Karabinierëve të Italisë tha se që nga viti 2019, hetuesit kishin gjurmuar rrjetin mbështetës të Grecos, i cili përfundimisht i çoi ata përtej Alpeve në Saint-Étienne.

Interpoli tha se operacioni i tij anti-Ndrangheta u përfshi gjithashtu, me autoritetet franceze që kryenin vëzhgimin e vendndodhjes së Grekos. Policia italiane më pas konfirmoi identitetin e tij dhe u fut për ta arrestuar.

Top Channel