Zbatoni këto këshilla hap pas hapi, nëse keni një lëkurë të yndyrshme!

12/01/2023 15:30

Njerëzit me lëkurë të yndyrshme përballen me shumë sfida dhe shqetësime në të gjitha stinët.

Gjatë verës, shtresa e shndritshme e vajit dhe akneve, puçrrat dhe mpiksja në dimër shkaktojnë shumë telashe. Sipas revistës “Medical News Today”, nëse keni lëkurë të yndyrshme, gjendrat dhjamore prodhojnë shumë sebum, një substancë dylli dhe vajore që mbron dhe hidraton lëkurën.

Sebumi e mban lëkurën jo vetëm të shëndetshme, por edhe të hidratuar. Por dermatologët mendojnë se shumë sebum mund të çojë në bllokimin e poreve që shkaktojnë puçrra, puçrra dhe pika të zeza. Nuk është e lehtë të ruash lëkurën e yndyrshme në çdo mot, pasi duhet ta mbash atë të pastër, pa yndyrë dhe papastërti gjatë gjithë kohës duke mbajtur një rutinë dhe zakon të rregullt të kujdesit të lëkurës.

Ruajtja e një rutine të kujdesit për lëkurën me yndyrë

Mjekët e lëkurës thonë se me llojin e duhur të rutinës dhe produkteve të kujdesit të lëkurës, problemet me të cilat përballet lëkura e yndyrshme mund të trajtohen lehtësisht. Ekziston një rutinë e thjeshtë me katër hapa që mund ta përdorni në mëngjes dhe në mbrëmje për ta mbajtur lëkurën tuaj të shëndetshme, të pastër dhe pa shkëlqim:

Pastrimi

Është shumë e rëndësishme të pastroni dhe lani lëkurën rregullisht, veçanërisht në muajt e ngrohtë dhe të lagësht, kur shanset për shpërthime janë më të mëdha. Është e rëndësishme të përdorni një eksfoliues të mirë, më së miri një të bërë në shtëpi me përbërës natyralë si lëvozhgat e arrave të bluara trashë, së bashku me aloe vera ose vaj kokosi, që ndihmojnë në hapjen e poreve dhe e bëjnë atë tërësisht papastërti dhe pa vaj.

Gjithashtu, sigurohuni që të bëni një larje të butë të fytyrës me ujë të ngrohtë për të pastruar më tej, duke shmangur përdorimin e sapunëve, aromave ose kimikateve të forta që irritojnë dhe thajnë lëkurën në copa, duke krijuar më shumë sebum. Nëse kjo nuk është efektive, disa produkte mjekësore për kujdesin ndaj akneve mund të ndihmojnë. Këto produkte përmbajnë acide që mund të trajtojnë lëkurën e yndyrshme, të tilla si:

-Acidi salicilik
-Acidi glikolik
-Acidi beta-hidroksi
-Peroksid benzoil

Tonifikimi

Pasi të jeni siguruar që lëkura është e pastër dhe pa papastërti dhe yndyrë, është e rëndësishme ta tonifikoni atë me ndihmën e një tonik natyral pa kimikate. Mos përdorni toner astringent që përmbajnë alkool pasi mund të thajë lëkurën dhe madje të shkaktojë skuqje, njolla dhe kruajtje.

Tonerët natyralë si lajthia, kanë veti qetësuese të lëkurës dhe janë të pasura me taninë, gjë që i bën ata ushqyes për lëkurën dhe anti-inflamator.

Mjekët rekomandojnë gjithmonë testimin e një toniku të ri në një pjesë të vogël të lëkurës përpara se ta përdorni për të shmangur çdo acarim që mund të vazhdojë. Sipas ekspertëve, një tonik i mirë për përgatitjen e lëkurës së yndyrshme dhe i mundëson asaj të thithë më shumë përbërës aktivë nga produktet që aplikoni më vonë; së bashku me minimizimin e pamjes së poreve dhe rafinimin e strukturës së lëkurës tuaj.

Trajtoni lëkurën

Edhe pse trajtimi i lëkurës suaj varet tërësisht nga shqetësimet specifike të lëkurës që keni, lëkura në përgjithësi e yndyrshme, e cila është e prirur ndaj akneve, thotë se duhet të përdorni kremra me bazë squfuri ose një serum retinol gjatë ditës për të frenuar prodhimin e vajit dhe për të parandaluar shpërthimet. Retinoli do të ndihmonte në mbajtjen e poreve të pastra dhe të pastra dhe lëkurën me shkëlqim.

Ju gjithashtu mund të përdorni maska të caktuara për fytyrën, të cilat ndihmojnë në trajtimin e lëkurës së yndyrshme, si argjila dhe mjalti që thithin vajrat dhe reduktojnë shkëlqimin dhe nivelet e sebumit pa shkaktuar ndonjë irritim në lëkurë.

Hidratimi

Ky është hapi më i rëndësishëm pasi shumë njerëz me lëkurë të yndyrshme e anashkalojnë hidratimin nga frika se ajo është e yndyrshme dhe me shkëlqim. Megjithatë, ekspertët e lëkurës rekomandojnë që për njerëzit me lëkurë të yndyrshme, një hidratues pa vaj në një bazë kremi ose xhel mund të ndihmojë në mbajtjen e lëkurës të lagësht dhe të mbrojtur, pa u ndjerë e yndyrshme.

Top Channel