A vuani nga fryrja e stomakut?

Ndjeni të turpëruar nga gazrat e padëshirueshëm që shpesh ju turpërojnë kur jeni me miqtë? Epo shumë njerëz vuajnë nga problemet me tretjen. Por lajmi i mirë është që ekzistojnë disa mënyra dhe këshilla të thjeshta për t’i trajtuar.

Janë një numër i konsiderueshëm i kurave natyrale për crregullimet e tretjes. Dhe nëse jeni të interesuar, hidhini një sy!

1.Caji i kamomilit

Një nga kurat natyrale më efektive për fryrjen dhe gazrat është caji i kamomilit. Ky caj herbal është njohur me veti anti-spasmodike dhe anti-inflamatore që qetësojnë stomakun tuaj. Caji i kamomilit gjithashtu njihet për efektet e tij në forma të rënda të gastroenteritit si dhe qëtësues për djegiet e zemrës.

2.Uthulla e mollës

Uthulla e mollës njihet si agjent tretës. Eshtë tepër efektive në problemet me stomakun, dhe siguron lehtësim të menjëhershëm. Ju mund ta zvëndësoni dhe me uthull normale.

3.Xhinxher

Xhixher gëzon sukses të madh si një lehtësues për problemet me gazrat. Vetitë e xhinxherit mund të përdoren për të qetësuar stomakun e acaruar. Xhinxheri gjithashtu qetëson muskujt gastrointestinal, dhe parandalon fryrjen apo gazrat. Ekspertët shpesh rekomandojnë përdorimin e xhinxherit për të trajtuar dispepsinë apo kolikun.

Xhinxheri gjithashtu njihet si kurë efektive për bakteriet e diarresë apo infeksione të tjera bakteriale të stomakut.

4.Koriandër

Koriandra është e përdorur gjerësisht dhe e pëlqyer nga shumë njerëz në Indi. Koriandra ka veti që ndihmojnë për të kuruar simptomat që lindin të problemeve me tretjen. Ndihmon në qetësimin e stomakut dhe lehtësim nga inflamacioni dhe ndjesitë djegëse të shkaktuara nga gazrat apo të tjera.

Konsideroni alternativën e shtimit të farave të pjekura të koriandrës në një gotë dhallë ose një lugë caji gjetheje koriandër të tharë në ujë të nxehtë.

Top Channel