Ukraina ka deklaruar se 12 anije të ngarkuara me grurë u larguan nga portet e saj të Detit të Zi këtë të hënë, pavarësisht tërheqjes së Rusisë nga një marrëveshje kyçe që lehtëson eksportet.

Një zyrtar i lartë ukrainas tha se një nga anijet me 40,000 tonë drithë ishte për Etiopinë, e cila ka pasur një nevojë të jashtëzakonshme.

Moska u tërhoq nga marrëveshja pas një sulmi me dron në flotën e saj të Detit të Zi në gadishullin e aneksuar të Krimesë.

Kremlini fajësoi Kievin për sulmin e së shtunës, duke thënë se “pala ruse nuk mund të garantojë sigurinë e anijeve civile të ngarkesave të thata”.

Kievi nuk e ka pranuar përgjegjësinë për sulmin, duke thënë se Moska kishte planifikuar prej kohësh të braktiste marrëveshjen e ndërmjetësuar ndërkombëtarisht dhe e përdori sulmin si pretekst për ta bërë këtë.

Sipas CNN, pasi Rusia sulmoi Ukrainën në shkurt, marina e saj vendosi një bllokadë në portet e Detit të Zi të Ukrainës, duke bllokuar rreth 20 milionë ton drithë të destinuar për eksport brenda vendit, së bashku me produkte të tjera ushqimore si misri dhe vaji i lulediellit.

Në një postim në Twitter, ministri ukrainas i Infrastrukturës Oleksandr Kubrakov shkroi se 12 anijet u larguan nga portet e Ukrainës.

Zëdhënësi i presidentit rus Vladimir Putin paralajmëroi se do të ishte shumë e rrezikshme për Ukrainën që të vazhdojë eksportin e grurit.

“Në kushtet kur Rusia po flet për pamundësinë e garantimit të sigurisë së transportit detar në këto zona, një marrëveshje e tillë është vështirë e realizueshme dhe ajo merr një karakter tjetër – shumë më të rrezikshëm, të rrezikshëm dhe të pagarantuar”, tha Dmitry Peskov.

Tërheqja ruse nga marrëveshja është dënuar nga SHBA, të cilat thanë se Moska po “armatizon ushqimin”.

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, i ka kërkuar Rusisë të ndryshojë vendimin e saj, duke thënë se rrezikimi i eksportit të grurit dhe plehrave do të ndikojë në krizën globale të ushqimit.

Ukraina dhe Rusia janë eksportuesit kryesorë të grurit në botë dhe miliona njerëz në vendet e varfra në mbarë botën mbështeten në furnizimin e të dy vendeve.

Top Channel