Ukraina: Më shumë se 200 anije të bllokuara nga vendimi i Rusisë për t’u tërhequr nga marrëveshja e grurit

30/10/2022 20:59

Lëvizja e më shumë se 200 anijeve që marrin pjesë në marrëveshjen e eksportit të grurit të ndërmjetësuar nga Kombet e Bashkuara me Ukrainën është bllokuar, tha të dielën Ministria e Infrastrukturës e Ukrainës në përditësimin e saj të fundit. 

Kjo vjen një ditë pasi Rusia tha se kishte vendosur të pezullonte pjesëmarrjen e saj nga marrëveshja me Ukrainën, pas pretendimeve të saj se Kievi urdhëroi sulme me dronë në qytetin e Krimesë, Sevastopol.

“Për shkak të faktit se që nga 30 tetori, pala ukrainase nuk ka leje nga Qendra e Përbashkët Koordinuese për të kaluar nëpër korridorin e sigurt dhe për të kryer inspektime, 218 anije janë bllokuar aktualisht në pozicionet e tyre aktuale”,  tha ministria në Facebook.

Nga këto 218 anije të bllokuara në pozicionet e tyre aktuale, ka “95 anije të ngarkuara që tashmë janë larguar nga portet e Ukrainës dhe janë në pritje të inspektimit për dërgimin tek konsumatori përfundimtar,” tha ministria.

101 anije të tjera janë duke pritur për inspektim në hyrje të porteve të Ukrainës dhe 22 anije të ngarkuara presin të largohen nga portet e Ukrainës, shtoi ai.

Presidenti ukrainas Zelensky e quajti vendimin e Rusisë për të pezulluar pjesëmarrjen e saj nga marrëveshja e eksportit të grurit me Ukrainën “të qëllimshme” dhe “një deklaratë mjaft të parashikueshme” në fjalimin e tij të natës të shtunën.

Udhëheqësit botërorë kanë kritikuar masën e Rusisë , me Shtetet e Bashkuara që akuzojnë vendin për “armatosje të ushqimit”.

Top Channel