Një burrë sulmoi me bomba të bëra me benzinë ​​dhe fishekzjarrë qendrën e re të forcave kufitare britanike të imigracionit në portin jugor anglez të Doverit dhe më pas vrau veten.

Sulmuesi, të cilin mediat e përshkruajnë si një burrë i bardhë, u ngjit në qendër të portit, me një automjet sportiv SEAT të bardhë, më pas doli dhe hodhi tre bomba me benzinë, njëra prej të cilave nuk shpërtheu.

Pas kësaj ai shkoi me makinë në një pikë karburanti aty pranë dhe vrau veten, duke u lidhur me çarçaf në një shtyllë.

Shifrat e qeverisë tregojnë se pothuajse 1,000 emigrantë mbërritën në Mbretërinë e Bashkuar pasi kaluan Kanalin dje.

radhë të mëdha njerëzish që mendohej se ishin emigrantë mund të shiheshin në pritje në kompleksin e Forcave Kufitare në Dover, Kent.

Gati 40,000 persona kanë mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar deri më tani këtë vit pasi tentuan kalimin nga Franca, duke kaluar korsitë më të ngarkuara të transportit në botë me gomone dhe varka të tjera të vogla, tregojnë shifrat paraprake.

Sunday Times raportoi se Sekretarja e Brendshme Suella Braverman është akuzuar se nuk ka vepruar sipas këshillave ligjore të cilat paralajmëronin se emigrantët po mbaheshin për periudha të gjata në mënyrë të paligjshme.

Top Channel