Franca: Akuzat e Rusisë se Britania e Madhe ndihmoi sulmet ndaj gazsjellësit Nord Stream dhe Krimesë janë “të pabaza”

30/10/2022 18:43

Franca u tërhoq kundër akuzave të Rusisë se Mbretëria e Bashkuar ndihmoi në lehtësimin e sulmeve në qytetin e Krimesë të Sevastopolit dhe gazsjellësit Nord Stream, duke i quajtur ato “të pabaza”. 

Të shtunën, ministria ruse e mbrojtjes akuzoi Mbretërinë e Bashkuar se ka ndihmuar Ukrainën për të planifikuar sulmet me dronë të së shtunës në qytetin e Krimesë, Sevastopol, duke pretenduar se këto janë kryer nën drejtimin e specialistëve të marinës britanike.

Zyrtarët rusë akuzuan gjithashtu përfaqësuesit e marinës së Mbretërisë së Bashkuar për përfshirje në shpërthimet në tubacionet e gazit Nord Stream muajin e kaluar. Ai nuk ofroi asnjë provë për të mbështetur asnjërin pretendim.

“Akuzat e ngritura nga Rusia të shtunën më 29 tetor kundër Mbretërisë së Bashkuar bazohen në asnjë provë të prekshme dhe janë të pabaza”, thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme franceze të dielën.

Franca i quajti akuzat një shembull të strategjisë së Rusisë për të “shtrembëruar realitetin” dhe për të larguar “vëmendjen nga përgjegjësia e tyre e vetme për luftën e agresionit që ata po kryejnë kundër Ukrainës”, thuhet në deklaratë. 

Franca u zotua të ndjekë me partnerët e saj “përpjekjet e nevojshme për të siguruar që këto gënjeshtra nuk mund të përparojnë”, duke i kujtuar Rusisë se pavarësisht përpjekjeve të saj për të “mjegulluar perceptimet” ajo nuk do të shfajësohet nga përgjegjësia e saj për krimet e kryera në Ukrainë. 

Top Channel