Lajmi i fundit
Finalizohet operacioni policor i koduar "Locked". Sekuestrohen pasuri me vlerë 1 milion euro/ Dyshohet se vijnë nga veprimtaritë kriminale

SHBA zotohet të sigurojë 275 milion dollarë ndihmë shtesë për Ukrainën

28/10/2022 20:53

SHBA do të sigurojë 275 milionë dollarë ndihmë ushtarake shtesë për Ukrainën, duke përfshirë armë, municione dhe pajisje nga inventarët e saj.

Premtimi i fundit u konfirmua nga Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken këtë të premte. 

“Ne po punojmë gjithashtu për t’i siguruar Ukrainës aftësitë e mbrojtjes ajrore që i nevojiten me dy NASAMS fillestare të ofruara nga SHBA, gati për dorëzim në Ukrainë muajin e ardhshëm dhe po punojmë me aleatët dhe partnerët për të mundësuar dërgimin e sistemeve të tyre të mbrojtjes ajrore në Ukrainë”, tha ai. 

SHBA ka premtuar një shumë të madhe parash për të ndihmuar luftën kundër Rusisë dhe ka zbatuar një sërë sanksionesh kundër Moskës dhe aseteve të saj.

Top Channel