​Scholz: Evropa nuk do të tërhiqet në mbështetjen e saj për Ukrainën

24/10/2022 21:58

Gjermania dhe Evropa nuk do të heqin dorë nga dhënia e ndihmës për Ukrainën, e cila i referohet ndihmës politike, ekonomike, humanitare dhe armëve për Ukrainën, tha sot kancelari gjerman Olaf Scholz.

Në një bisedë me kryeministrin ukrainas Denis Shmyhal në Berlin, Scholz shprehu respektin dhe vlerësimin e tij për guximin e popullit ukrainas në mbrojtjen kundër agresionit rus, tha zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Hebenstreit.

Schmihal dhe Scholz diskutuan situatën aktuale në Ukrainë, mbështetjen e qeverisë gjermane dhe iniciativat për rindërtimin e Ukrainës, veçanërisht në lidhje me konferencën e ekspertëve që do të mbahet nesër në Berlin me ftesë të Gjermanisë si kryetare e G7 dhe Komisioni Evropian.

Top Channel