Keni vënë re që thonjtë tuaj janë zverdhur?! Flasin dermatologët…

23/10/2022 15:21

Nëse katër fjalë do ta bënin botën të rrotullohet, ato do të ishin: “Kam nevojë për një manikyr!” Të gjithëve na ka ndodhur t’ju hedhim një sy thonjve tanë dhe të vëmë re se ato kanë marrë një nuancë të verdhë.

Por mos u trembni. “WomanHealth” ka kontaktuar me dermatologen Shereene Idriss, për të zbuluar pse ndodh kjo dhe si ta luftojmë atë…

1. Ju vendosni shumë manikyr të errët

“Ndryshe nga mendimi konvencional që thonjtë e shëndetshëm janë të fortë, realiteti është se thonjtë janë në fakt mjaft delikatë,” thotë Dr.Idriss. “Oksidet e hekurit në ato lustrime oksidohen dhe rezultojnë në ngjyrën e përkohshme të verdhë-ndryshk që sigurisht që e ka një zgjidhje,” thotë ajo.

“Fatmirësisht, nuk është e përhershme. Për të shmangur njollat në të ardhmen vendosni një shtresë bazë të pastër përpara se të përdorni lustrime shumë të pigmentuara. Gjithashtu, nëse ju shqetëson njolla e verdhë, hiqeni manikyrin e thonjve pas një jave apo më shumë dhe guxoni të dilni me thonj të palyer herë pas here”.

2. Ju keni ‘kërpudha’ myku

Nëse keni tendencë të përdorni dushe publike, si ato në palestër, për shembull dhe zakonisht nuk vishni këpucë dushi, keni një shans më të madh për të marrë një infeksion mykotik në thonjtë dhe gishtërinjtë tuaj. “Ka patjetër myk, veçanërisht kur ecim zbathur në dhomën e zhveshjes,” thotë Dr.Idriss. “Kërpudhat dhe bakteret mund të bëjnë që thonjtë të kthehen në të verdhë ose jeshile dhe përfundimisht bëhen të brishtë.”

3.Ju jeni duhanpirës ose keni mungesë vitamine

“Edhe pse arsyeja e saktë pse nuk dihet, thonjtë e verdhë zakonisht shihen tek ata që vuajnë nga sëmundje kronike të mushkërive ose funksioni i dobët i mëlçisë dhe duhanpirësit afatgjatë (pasi thonjtë bien në kontakt me tymin e duhanit),” thotë Dr.Idriss. Disa mangësi të vitaminave si B-12 dhe zinkut mund të çojnë gjithashtu në zbardhjen e thonjve me kalimin e kohës.

4. Dikush në familjen tuaj ka gjithashtu thonj të verdhë

“Kjo është jashtëzakonisht e rrallë dhe njihet si ‘sindroma e thonjve të verdhë’, thotë Dr.Idriss për gjendjen trashëgimore. “Fillon në moshën e mesme dhe shoqërohet me thonjtë dukshëm të verdhë të të dy duarve dhe këmbëve, ënjtje në këmbë dhe vështirësi kronike në frymëmarrje. Nëse kjo prek ju ose dikë që njihni, trajtoni problemet themelore të mushkërive dhe të këmbëve. Thonjtë tuaj mund edhe të mos kthehen më në normalë, pasi ndryshimet janë për shkak të një mutacioni gjenetik.”/ Top Albania Radio

Top Channel