Zbulohet depoja me municione luftarake ruse në Kherson të Ukrainës

14/10/2022 17:52

Qindra predha artilerie ruse janë zbuluar në një municion në Velika Oleksandrivka të Khersonit, në jug të Ukrainës.

Sipas Sky News imazhet e shpërndara nga gazetari ukrainas Andriy Tsaplienko tregojnë pirgje të armëve, të cilat përfshijnë raketa të drejtuara antitank dhe mina antitank.

Fokusi kryesor i Kievit tani është Kherson, një nga katër provincat që Rusia pretendon se i ka aneksuar javët e fundit, dhe ndoshta më e rëndësishmja strategjikisht.

Agjencia ruse e lajmeve TASS deklaroi se të evakuuarit nga rajoni Kherson pritej të mbërrinin në Rusi të premten, një ditë pasi zyrtari rus sugjeroi se njerëzit mund të iknin në Rusi.

Top Channel