Franca do t’i dorëzojë Ukrainës sisteme anti-ajrore, Macron: Nuk duam një luftë botërore

13/10/2022 16:10

Presidenti francez Emmanuel Macron njoftoi sot se Franca do t’i dorëzojë Ukrainës sistemet e radarëve dhe të mbrojtjes ajrore në javët e ardhshme, në një përpjekje për të ndihmuar vendin të protestojë kundër sulmeve me dron dhe raketa ruse.

Duke folur në një intervistë në televizionin France 2, Macron nuk zbuloi se çfarë lloj raketash kundërajrore ose sa do të dorëzoheshin.

Ai pason valën e sulmeve në qytetet ukrainase këtë javë dhe Kievit që kërkon nga partnerët e tij të ofrojnë më shumë furnizime, duke përfshirë sistemet e mbrojtjes ajrore – diçka që Parisi nuk ka qenë i gatshëm ta bëjë deri më tani.

“Kjo është një fazë e re e bombardimeve që vjen nga toka, deti, ajri dhe dronët kundër infrastrukturës thelbësore dhe civilëve”, tha Macron.

Një burim i cituar nga agjencia e lajmeve Reuters tha se Parisi do të sigurojë raketa anti-ajrore me rreze të shkurtër veprimi Crotale, të cilat përdoren për të kapur raketa dhe avionë me fluturim të ulët.

Më herët, lideri francez shkroi në Twitter “ne nuk duam një luftë botërore”.

Top Channel