“Ju lutem më ndihmoni”/ Ish-bashkëshortja e anëtarit të familjes mbretërore të Dubait kërkon ndihmë nga OKB-ja për kujdestarinë së fëmijës

11/10/2022 13:47

Avokatët e ish-gruas së një anëtari të familjes në pushtet të Dubait kanë paraqitur një kërkesë në Këshillin e OKB-së për të Drejtat e Njeriut, në lidhje me kujdestarinë e fëmijëve.

Ata duan që këshilli të ndërhyjë tek autoritetet në Emiratet e Bashkuara Arabe për të garantuar sigurinë e Zeynab Javadli dhe fëmijëve të saj.

Kërkesa pretendon se Javadli është përballur me abuzim, ngacmim dhe frikësim nga autoritetet gjatë betejës së ashpër për kujdestarinë me Sheikh Saeed bin Maktoum bin Rashid Al Maktoum.

Avokatët e tij kanë argumentuar se ish-bashkëshortja është një nënë e papërshtatshme, akuzë të cilën ajo e ka mohuar.

“Ju lutem më ndihmoni! Unë dhe fëmijët e mi jemi të tmerruar dhe të frikësuar për jetën dhe sigurinë tonë. Ne jemi në fakt të pastrehë dhe të bllokuar në një hotel në Dubai, me fëmijët e mi të paaftë të largohen pa frikë se mund të më arrestojnë dhe të më marrin fëmijët”, tha Javadli në një video të siguruar nga BBC.

Ish-gjimnastja ndërkombëtare 31-vjeçare nga Azerbajxhani po qëndron në Dubai, pas divorcit të saj nga Sheikh Saeed në fund të vitit 2019.

Ajo ka qëndruar atje me tre vajzat e vogla nga shqetësimi se nëse do të largohej nga vendi, ajo mund të mos i shohë më kurrë.

Për gati tre vjet, ajo ka qenë në një betejë të fortë kujdestarie me ish-bashkëshortin e saj.

Çifti u martua në vitin 2015. Ata jetonin në Dubai, ku Sheikh Saeed është pjesë e familjes në pushtet, ai është nipi i sundimtarit të Dubait Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum.

Në apelin e tyre për ndërhyrje nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut, avokatët e saj me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, pretendojnë se kanë qenë të kufizuar dhe kërcënuar.

Gjatë tre viteve të fundit, Zeynab Javadli thotë se bastisjet e policisë në shtëpinë e saj, thirrjet gjyqësore dhe urdhërarrestet i janë bërë pjesë rutinë e jetës.

Top Channel