Sulmet kibernetike në aeroportet amerikane dyshohet se kanë autorë hakerat rusë

10/10/2022 21:54

Një grup hakerash rus akuzohet se qëndron pas një sulmi kibernetik në aeroporte të shumta amerikane, duke përfshirë LaGuardia të New York-ut dhe Chicago O’Hare, faqet e internetit të të cilëve dolën jashtë shërbimit.

Aeroporti LaGuardia mendohej të ishte i pari që raportoi problemet të hënën në mëngjes në Agjencinë e Sigurisë Kibernetike dhe Sigurisë së Infrastrukturës.

Sulmi në LaGuardia u pasua shpejt nga të tjerë në më shumë se një duzinë aeroporte në të gjithë botën, teksa  CNN raportoi 14 incidente të veçanta të hënën në aeroportet amerikane.

Aeroportet e tjera, faqet e internetit të të cilëve përjetuan probleme ishin Aeroporti Ndërkombëtar Des Moines, Aeroporti Ndërkombëtar i Los Anxhelosit dhe Aeroporti Ndërkombëtar i Atlantës.

Një zyrtar i lartë qeveritar i tha ABC News të hënën se hakerat ndodheshin brenda Rusisë, ndërsa Administrata e Sigurisë së Transportit i tha CNN se po monitoronte situatën.

Fluturimet nuk u ndikuan nga sulmi dhe faqet e internetit u rivendosën sërish në funksion.

Ndërsa mbetet e paqartë se cili grup i kreu sulmet, CNN raportoi se grupi i hakerave pro-Kremlinit Killnet kishte listuar disa aeroporte amerikane si objektiva.

Grupi në fjalë   mori përgjegjësinë për rrëzimin e faqeve të internetit të qeverive të shteteve amerikane javën e kaluar dhe në korrik. Killnet është fajësuar gjithashtu për shënjestrimin e organizatave në Lituani mbi sanksionet dhe hakmarrjen e vendit të Evropës Lindore kundër pushtimit rus të Ukrainës, si dhe vende të tjera si Italia, Norvegjia dhe Letonia për mbështetjen e Ukrainës kundër pushtimit rus.

Top Channel