Lëkura e skuqur kryesisht shfaqet gjatë ditëve të ftohta, duke u bërë më e irrituar dhe më e thatë.

Kundër skuqjes në lëkurë mund të luftoni me ndihmën e një maske e cila përgatitet me vetëm tre përbërës. Natyrisht, para përdorimit të çfarëdo produkti është e nevojshme të bëni një kontroll te dermatologu.

Ndërkaq, përbërësit janë 1 lugë mjaltë, 2 lugë jogurt, 1/3 e filxhanit tërshëre. Përzieni ujin e nxehtë dhe tërshërën së bashku dhe lëreni të qëndrojë për disa minuta në mënyrë që tërshëra të fryhet. Më pas derdhni 1 lugë gjelle mjaltë në masë sa është ende e ngrohtë dhe përzieni. Shtoni kosin dhe përziejini mirë.

Lani fytyrën dhe qafën me ujë të ngrohtë dhe një pastrues pa vaj për të hequr grimin dhe poret e hapura. Aplikojeni maskën në mënyrë të barabartë dhe lëreni në fytyrë për rreth 15 minuta. Hiqeni maskën me ujë të vakët, fshijeni butësisht me një leckë të butë nëse është e nevojshme. Top Albania Radio shkruan se pasi ta hiqni maskën, spërkatni lëkurën me ujë të ftohtë për të mbyllur poret dhe më pas thajeni me një peshqir të butë.

Në përgjithësi, njerëzit priren të mendojnë se mund të kontrollojnë reagimet e tyre. Në këtë mënyrë, reagimet që ata tregojnë ndaj të tjerëve janë ato që ata i konsiderojnë më të përshtatshme për çdo moment të caktuar.

Nga ana tjetër, nuk mund të harrojmë se ekzistojnë lloje të tjera të reagimeve që janë të pavullnetshme dhe për aq sa duam t’i kontrollojmë ato, thjesht nuk mundemi.

Kjo mund të shihet në rastin e skuqjes, e cila është një përgjigje spontane që ne nuk mund ta bëjmë të duket me qëllim, as nuk mund ta falsifikojmë atë dhe është në të vërtetë unike për qeniet njerëzore.

Top Channel