Sulm me raketë në Zaporizhja, raportohen 23 viktima

30/09/2022 10:42

Të paktën 23 persona janë vrarë dhe 28 të tjerë janë plagosur si pasojë e një sulmi me raketë ruse që ka goditur një konvoj me makina civile afër qytetit ukrainas Zaporizhja, ka thënë guvernatori rajonal, Oleksandr Starukh.

“Deri më tani, 23 të vdekur, 28 të plagosur. Të gjithë civilë”, ka shkruar Starukh në platformën Telgram.

Ai ka publikuar fotografi të makinave të djegura dhe trupave të shtrirë nëpër rrugë.

Starukh ka thënë se ekipet e shpëtimit janë në zonën e sulmit.

Sipas tij, konvoji ka qenë në rrugë për në territorin e pushtuar nga Rusia, meqë vozitësit kanë dashur të marrin familjarët e tyre dhe t’i dërgojnë në vende të sigurta.

Rusia nuk e ka komentuar këtë sulm, i cili ka ndodhur në ditën kur Moska po përgatit për të aneksuar katër rajone ukrainase, përfshirë Zaporizhjan.

Top Channel