Vëllezërit e humbur që fëmijë në fund të Luftës II Botërore, bashkohen pas 77 vjetësh (fotot)

03/09/2022 16:28

Tre vëllezër britanikë që nuk e kanë parë njëri-tjetrin prej më shumë se shtatë dekadash kur ishin ende fëmijë, do të mund të takohen së fundi si të rritur.

83 vjeçari Ted Nobbs, kishte tre vëllezër kur ishte i dobët – Barry, John dhe më te voglin Geoff. Por familja e tyre u shpërbë kur nëna u vdiq tragjikisht nga një sëmundje e rëndë në moshën 30 vjeçare, në vitin 1945.

Babai i tyre nuk mund të kujdesej dot për ta dhe vendosi të jepte Geoff për adoptim, që ai të kishte një mundësi më të mirë për të jetuar.

Ted thotë: “Babai im punonte, ishte inxhinier, nuk mund të mbante fëmijë dhe mendoi se ishte më mirë të më jepte për adoptim te dikush tjetër”.

Kështu Geoff u adoptua në moshën dy vjeçare te një familje e cila u vendos në Australi në vitin 1951.

Ted, Barry e John ishin përpjekur disa herë të kontaktonin me vëllanë e tyre gjatë viteve por pa sukses.

Rrjedhimisht Geoff arriti të kontaktonte me Ted, që jeton në Rugby, në Britaninë qendrore në vitin 2014.

John për fat të keq vdiq në vitin 2010, në moshën 73 vjeçare, kështu që Geoff mundi të takojë virtualisht vetëm Ted e Barry.

Tre vëllezërit tashmë plasin shpesh me njëri-tjetrin në lidhje online.

Ted me gruan dhe të birin Christopher kishin planifikuar të vizitonin Geoff për ditëlindjen e 80 të Ted, por planet u prishën nga kufizimet e sëmundjeve.

Tashmë Ted ka në plan të fluturojë drejt Sydney, Australi, të dielën, për t’u takuar me Geoff për herë të parë në 50 vjet.

Punonjësi i fabrikës tashmë në pension, do të takohet me tetë fëmijët e Geoff e madje do të marrë pjesë në dasmën e ster-mbesës së tij, shkruan britanikja Metro.

Ted thotë: “Geoff nuk më ka treguar shumë për jetën e tij atje, sepse kur flasim në rrjet më shumë diskutojmë për kriket ose sportet.

Vëllai tjetër Barry tha se i vjen keq që nuk mund të jetë prezent në ribashkimin teksa nuk mund të udhëtojë për arsye shëndetësore.

Ai tha: “Jam shumë i lumtur për ata dhe rrjedhimisht pak xheloz që Ted është i aftë të shkojë”.

“Është e trishtë pasi dhe unë dua ta përqafoj, por vetëm jam i kënaqur që e gjetëm njëri-tjetrin pas kaq shumë vitesh”.

FOTO GALERI
1/5
Ted ka në plan të fluturojë drejt Sydney, Australi, të dielën, për t’u takuar me Geoff për herë të parë në 50 vjet.

Top Channel