Shfaqet krimineli serb! I kërkuari për vrasjen e Ivanoviç, shpërndan mesazhe me video

06/07/2022 19:47

I kërkuari nga Policia e Kosovës, Milan Radojçiç të martën, nga një kodër në Leposaviq dha një mesazh për reciprocitetin.

Nënkryetari i Listës Serbe, i paralajmëroi serbët se po fillon një terror ndaj tyre nga Qeveria e Kosovës.

“Terrori i vërtetë ndaj popullit serb po fillon. Për popullin tim në veri dhe për të gjithë serbët, më lejoni t’ju them, edhe të tjerëve, unë jam këtu. Jam kthyer dhe ju e dini se çfarë do të thotë sepse nga këtu nuk ka kthim prapa. Rroftë Serbia!”- tha Milan Radojçiç, Nënkryetar i Listës Serbe

Ndaj Radojçiç, Gjykata ka lëshuar një urdhër arrest për tentim frikësimi të dëshmitarëve në rastin “Brezovica”, rast ky për korrupsion dhe ndërtime të paligjshme.

Radojçiq i njohur edhe si bosi i krimit në Veri, me urdhër arrest aktiv, me tu paraqitur në territorin e Kosovës do të duhej të arrestohej. Por sipas prokurorit të rastit “Brezovica”, Rasim Maloku, Radojçiç në Kosovë nuk ka hyrë në mënyrë legale kësisoj nuk dihet vendqëndrimi i tij.

E ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj kërkon që të zbatohet urdhri i gjykatës.

Milan Radojçiç ka edhe urdhër arrest mbi dyshimet për përfshirjen në vrasjen e kundërshtarit të tij, Oliver Ivanoviç. E në shkurt të këtij viti arriti tu ikë policisë kufitare në Bërnjak, sipas zyrtarëve policor ata kishin kërkuar t’i kryheshin kontrollet e nevojshme, por që u largua me shpejtësi.

Përpos kësaj, Milan Radojçiç është pjesë edhe e listës së zezë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për shkak të krimit të organizuar.

 

Top Channel