Njerëzit po vdesin nga uria/ Situatë alarmante në Sudanin e Jugut, mungesa e ndihmave sjell krizë ushqimore

02/07/2022 14:35

Dy fëmijë dhe një i rritur kanë humbur jetën nga uria në Sudanin e Jugut pas pezullimit të ndihmave ushqimore nga organizatat e OKB-së.

Kjo vjen pasi Programi Botëror i Ushqimit i OKB-së (WFP) tha se kishte pezulluar programet e racionimit në disa pjesë të vendit për shkak të mungesës së fondeve.

Në qershor, trupi tha se i duheshin 426 milionë dollarë (352 milionë paund) për të vazhduar shpërndarjen e ushqimit.

Por kjo ndihmë nuk ka ardhur pasi komuniteti ndërkombëtar është fokusuar në kriza të tjera, duke përfshirë luftën që po zhvillohet në Ukrainës.

Sipas BBC në deklaratën e dhënë nga një punonjës në kamp thuhet se një prej viktimave ishte fëmija pesë vjeç.

 “Unë e gjej nënën e njërit prej fëmijëve të ulur pranë varrit të vogël të djalit të saj pesëvjeçar. Tre fëmijët e saj të tjerë, të gjithë shumë të dobët dhe të dobët, ulen në hyrje të strehës së improvizuar të familjes”, tha punonjësi Sami Al Subaihi.

Ai shtoi se më shumë se 20,000 njerëz që jetonin në kampet e zhvendosjes ishin në rrezik nga uria.

“Në një kamp unë shoh njerëz që janë të rraskapitur. Është e qartë se ata nuk kanë pasur ushqim të mjaftueshëm për një kohë. Unë nuk shoh askënd duke gatuar apo ndonjë ushqim të ruajtur në asnjë prej strehimoreve”, shtoi më tej ai.

Ky pezullim u përhap në rajone të ndryshme të vendit dhe më shumë se 60% e popullsisë prej 11 milionë banorësh tani përballen me pasiguri ushqimore.

Sudani i Jugut është përfshirë nga dhuna që kur arriti pavarësinë në vitin 2011 dhe kjo ka kontribuar në pasigurinë ushqimore, pavarësisht formimit të një qeverie uniteti në vitin 2020.

Situata është përkeqësuar gjithashtu nga katër sezone të njëpasnjëshme të përmbytjeve që kanë shkatërruar shtëpi dhe toka bujqësore, duke zhvendosur mijëra njerëz.

 

Top Channel