Plazhistja kafshohet nga derri i egër që mësyn plazhin e mbushur spanjoll në Costa del Sol (fotot)

03/06/2022 18:24

Një plazhiste në bikini raportohet se është sulmuar nga një derr i egër i cili sipas dëshmitarëve kishte dalë nga deti në plazhin spanjoll të Costa del Sol.

Pamje të postuara në rrjet tregonin turistët që ulërinin dhe mbroheshin teksa derri i egër vraponte me thundra mbi peshqirët e tyre në plazh.

Rojet e plazhit kishin nisur të ndiqnin kafshën e hutuar për ta larguar nga plazhi, por derri vraponte drejt bareve e kafeve duke krijuar më shumë probleme.

Pas njëfarë kohë grupet e specializuara erdhën në plazhin El Albir në veri të qytezës së Benidorm.

Kafsha ishte pikasur fillimisht në ujë nga rojet e plazhit që tentuan ta kapnin teksa iu drejtua tokës.

Ende nuk dihet sesi derri kishte përfunduar në det por besohet se ka ardhur nga parku natyror i Serra Gelada që ndodhet aty pranë. Parku përfshin rreth 3000 hektarë në bregdet dhe shtrihet ne qytetet e Benidorm, Alfaz del Pi dhe zonën e Altea.

Derri i egër kishte dalë nga uji teksa pushuesit ishin duke bërë banjë dielli në kohën e nxehtë.

Rojet e plazhit ndezën alarmin e tyre dhe derri nisi të vraponte duke terrorizuar të pranishmit.

Ai ishte përplasur me një grua të cilën e kafshoi, por nuk dihet nëse kafshimi i ishte i qëllimshëm.

Gruaja 67-vjeçare e lënduar ishte i vetmi person që e pësoi nga derri i egër. Mjekët i pastruan asaj plagën si masë parandaluese dhe i dhanë antibiotikë për të parandaluar infeksionin.

Numrat e derrave të egër duket se kanë shpërthyer në të gjithë Evropën pasi janë gjithnjë e më të tërhequr nga qytetet, ku ushqehen me mbeturinat e hedhura nga njerëzit.

FOTO GALERI
1/5
Derri i egër kishte dalë nga uji teksa pushuesit ishin duke bërë banjë dielli në kohën e nxehtë.

Top Channel