Zelensky: Deri në 100 ukrainas vdesin çdo ditë në mes të luftës

23/05/2022 09:21

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy ka thënë se deri në 100 ukrainas mund të vdesin çdo ditë ndërsa luftimet në krahun lindor të vendit vazhdojnë.

Trupat ukrainase aktualisht po përpiqen të mbrojnë qytetin lindor të Severodonestk, ndërsa ai po përballon bombardimet e forta nga forcat ruse që përpiqen të marrin Donbasin.

Spitali i vetëm i punës në qytet ka vetëm tre mjekë dhe furnizime për 10 ditë, sipas guvernatorit të provincës Luhansk Serhii Haidai.

Në prill, Zelenskyy tha se midis 2,500 dhe 3,000 trupa ukrainase kishin vdekur deri më tani në luftën me Rusinë dhe 10,000 të tjerë ishin plagosur.

Ai i ka kërkuar tani BE-së 27-anëtare që të përshpejtojë kërkesën e vendit të tij për t’u bashkuar. Ajo do të diskutohet në një samit të Brukselit në fund të qershorit.

Top Channel