Sulmet ruse në Luhansk, 15 të vdekur në 24 orët e fundit

20/05/2022 09:28

13 civilë janë vrarë gjatë 24 orëve të fundit në Luhansk si pasojë e sulmeve ruse.

Lajmin e ka vërë të ditur kreu i Administratës Ushtarake Rajonale të Luhanskut, Serhiy Hayday  i cili tha se dymbëdhjetë u vranë në qytetin e Severodonetsk.

Severodonetsk është strategjikisht i rëndësishëm për rusët, sepse kontrolli i tij do t’i mundësonte Rusisë të shkonte drejt perëndimit dhe të lidhej me forcat ruse që shtyjnë në jug-lindje të Izyum.

 

 

Top Channel