“S’është burrë shteti”/ Ofendimi ndaj Scholz, pasi refuzoi të vizitonte Kievin

03/05/2022 22:49

Ambasadori ukrainas në Gjermani ka kritikuar kancelarin Olaf Scholz për refuzimin e vizitës së Kievit pas pushtimit rus.

Scholz e bëri të qartë të hënën se ai nuk do të udhëtonte për në Ukrainë së shpejti, vetëm disa javë pasi Kievi dyshohet se refuzoi të ftonte presidentin gjerman Frank-Walter Steinmeier.

Ambasadori i Ukrainës në Berlin, Andrij Melnyk, e quajti të martën mospërfilljen e Scholz një sjellje jo të denjë për një burrë shteti .

Duke folur për agjencinë e lajmeve DPA, Melnyk tha se kjo ka të bëjë me luftën më brutale të shfarosjes që nga pushtimi nazist i Ukrainës, nuk është kopsht fëmijësh. .

Scholz kishte kritikuar refuzimin e Ukrainës për të mirëpritur Steinmeier në një intervistë me transmetuesin publik ZDF të hënën vonë.

“Nuk mund të funksionojë që një vend që ofron kaq shumë ndihmë ushtarake, kaq shumë ndihmë financiare … dhe më pas  ju thjesht të thoni se presidenti nuk mund të vijë,” tha Scholz.

Një numër liderësh të tjerë evropianë, duke përfshirë kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson dhe presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel, kanë vizituar Ukrainën javët e fundit.

Top Channel