Olaf Scholz uron Macron për fitoren: Pres të nisim punën së bashku

24/04/2022 22:59

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, i është bashkuar grupit të politikanëve evropianë duke uruar fituesin e zgjedhjeve parlamentare në vend, Emanuel Macron.

Në ditët para zgjedhjeve, Scholz iu bashkua udhëheqësve të tjerë të moderuar të kombeve evropiane duke i bërë thirrje publikisht popullit francez të refuzojë Marine Le Pen të ekstremit të djathtë dhe të rizgjedhë Emmanuel Macron.

Udhëheqësi gjerman thotë se votuesit kishin sinjalizuar mbështetjen e tyre për Evropën dhe se ai pret të vazhdojë të punojë me presidentin francez.

Top Channel