Zëvëndësministri i Mbrojtjes në Rusi, Alexandër Fomin deklaroi se Rusia do të reduktojë ndjeshëm aktivitetin ushtarak jashtë Kievit dhe Chernihiv.

Ky ishte një vendim që u mor pasi mbaroi mbledhja mes delegacioneve ruse dhe ukrainase.

Një negociator ukrainas tha se vendi po kërkon garanci ndërkombëtare të sigurisë për territorin që nuk përfshin zonat e kontrolluara nga separatistët e Donbasit dhe Krimesë.

Rusia tregoi se bisedimet mund të hapin rrugën për një takim midis presidentit rus Vladimir Putin dhe homologut të tij ukrainas Volodymyr Zelenskiy.

Top Channel