Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko tha se më shumë se 100 njerëz kanë vdekur në kryeqytetin ukrainas që kur Rusia pushtoi Ukrainën.

Ai shtoi se 82 ndërtesa shumëkatëshe janë shkatërruar në Kiev që nga shpërthimi i luftës.

Katër fëmijë në qytet kanë vdekur gjatë luftës dhe 16 fëmijë të plagosur janë në spital, tha Klitschko këtë të hënë.

Ai shtoi se qeveria nuk ishte në gjendje të identifikonte mbi 20 trupa në Kiev.

 

Top Channel