Pushtimi i Rusisë në Ukrainë ka shkaktuar krizën më të keqe në Evropë që prej Luftës së Dytë Botërore.

Një muaj më vonë, forcat ruse nuk kanë arritur të ushtrojnë kontroll të plotë mbi qyteti e madh, avancimi i tyre ka ngecur në disa fronte dhe në disa vende ata madje kanë humbur terren ndaj kundërsulmeve ukrainase.

Të mbështetur nga armët e teknologjisë së lartë nga Britania dhe vendet e tjera të NATO-s, ukrainasit e kanë dëshmuar veten si të guximshëm dhe elastikë. Por sfida e tyre ka ardhur me një kosto të tmerrshme.

Porti jugor i Mariupolit do të mbetet në histori si një nga qytetet më të bombarduara dhe më të shkatërruara të kohës sonë. Shkatërrimi i tij është cilësuar si krim lufte.

Dronët e armatosur rusë tani po veprojnë kryesisht dhe Moska po thërret përforcime.

Presidenti rus Vladimir Putin duket i vendosur të nënshtrojë Ukrainën, edhe pse po e kthen në një shtet gërmadhë.

Top Channel