Forcat ukrainase kanë rrëzuar një aeroplan rus në Mariupol, sipas këshilli lokal.

Në një deklaratë të postuar në Telegram, Këshilli i Qytetit të Mariupol tha se avioni kishte shkatërruar zonën në javët e fundit.

Qindra mijëra banorë në këtë zonë, e cila është një objektiv kyç për forcat ruse, besohet se janë bllokuar me pak ushqim, pa ujë dhe energji.

Qyteti është nën një breshëri sulmesh ruse që nga fillimi i luftës.

Top Channel