Biden udhëton në BE këtë javë, do të njoftojë sanksione të reja për Rusinë

22/03/2022 21:38

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden ka planifikuar një paketë të re sanksionesh kundër Rusisë, të cilat do i tregojë gjatë udhëtimit të tij në Bruksel dhe Varshavë këtë javë.

Biden do të vizitojë kryeqytetin belg, ku NATO dhe Bashkimi Evropian kanë selitë e tyre, për të zhvilluar bisedime me liderët e huaj të enjten. Ai do të shoqërohet nga sekretari amerikan i Mbrojtjes, gjenerali Lloyd Austin.

Të premten, ai do të udhëtojë për në Varshavë, kryeqytetin e Polonisë,

Ai do të ketë mundësinë të bashkërendojë në fazën e ardhshme të ndihmës ushtarake për Ukrainën. Bidendo të bashkohet me partnerët tanë në vendosjen e sanksioneve të mëtejshme ndaj Rusisë dhe shtrëngimin e sanksioneve ekzistuese për të goditur evazionin,” u tha gazetarëve Jake Sullivan, këshilltari i sigurisë kombëtare të SHBA.

 

Top Channel