Rusët hyjnë në spitalin e Mariupol, mbajnë 400 veta peng

15/03/2022 21:59

Zyrtarët ukrainas thonë se forcat ruse kanë hyrë në spitalin më të mëdha të qytetit të Mariupolit dhe kanë marrë peng pacientë dhe personel.

Guvernatori i Donetsk tha se forcat ruse po mbanin peng më shumë se 400 njerëz, në bodrumin e spitalit.

Pavlo Kyrylenko tha se spitali u bombardua, por stafi vazhdoi të kuronte pacientët në bodrum.

Marrja peng e njerëzve në këtë spital vjen pas një sulmi vdekjeprurës në një maternitet në qytet javën e kaluar.

Këshilli i qytetit të Mariupolit raportoi se 2,000 makina civile kishin arritur të largoheshin përgjatë një korridori humanitar dhe më mijëra të tjera presin të largohen.

Mariupol është qendra e një krize humanitare në rritje, pasi ushqimet dhe furnizimet mjekësore po mbarojnë dhe ndihmat nuk po lejohen.

Qyteti ka qenë nën bombardimet e vazhdueshme ruse, me rreth 350,000 banorë të bllokuar.

Sipas autoriteteve vendase më shumë se 2500 njerëz kanë humbur jetën nga lufta në këtë qytet.

Top Channel