Rusia dyshohet se i kërkoi ndihmë ushtarake, reagon Kina

14/03/2022 09:16

Zëdhënësi i Ambasadës Kineze Liu Pengyu, ka mohuar që Kina t’i ketë kërkuar ndihmë ushtarake për të vijuar pushtimin në Ukrainë.

Liu Pengyu tha për CNN se Kina është e shqetësuar për luftën dhe kërkon që paqja të vendoset sa më parë.

Nuk kam dëgjuar kurrë për këtë. Kina është thellësisht e shqetësuar dhe e pikëlluar për situatën në Ukrainë. Ne sinqerisht shpresojmë se situata do të lehtësohet dhe paqja do të kthehet në një datë të hershme,” tha Pengyu.

Zyrtari kinez shtoi se duhet të rriten përpjekjet për të nisur negociatat mes Ukrainës dhe Rusisë.

Situata aktuale në Ukrainë është me të vërtetë shqetësuese. Duhet të bëhen përpjekje maksimale për të mbështetur Rusinë dhe Ukrainën në çuarjen përpara të negociatave, pavarësisht situatës së vështirë për të prodhuar një rezultat paqësor. Ne mbështesim dhe inkurajojmë të gjitha përpjekjet që janë të favorshme për një zgjidhje paqësore të krizës. Prioriteti i lartë tani është parandalimi i përshkallëzimit të situatës së tensionuar apo edhe dalja jashtë kontrollit.

Sipas një zyrtari amerikan, Rusia dyshohet se i kërkoi Kinës ndihmë ushtarake dhe ndihmë për t’iu shmangur sanksioneve.

Top Channel