Kompania kazake e aviacionit “Air Astana” ka ndaluar plotësisht komunikimin me Rusinë. Lajmi është raportuar nga mediat lokale. Fillimisht, ndalimi i fluturimeve ka ndodhur në mënyrë gjysmë zyrtare.

Gjatë 24 orëve të fundit, Air Astana ka anuluar disa fluturime (pa një alternativë) për në Rusi, duke përmendur një urdhër të qeverisë”, shkroi botimi kazakistan i NUR.KZ, duke cituar ankesat e lexuesve.

Linja ajrore komentoi situatën më pas. Në veçanti, raportet u shfaqën në media duke iu referuar një letre nga linja ajrore dërguar klientëve të saj.

Në letër theksohet se Air Astana ka anuluar të gjitha fluturimet drejt Rusisë.

Mbulimi me sigurim për fluturimet tregtare nga/për dhe mbi Federatën Ruse u tërhoq pjesërisht. Në lidhje me këtë, në favor të sigurisë së pasagjerëve, ekuipazhit dhe avionëve, ne jemi të detyruar të pezullojmë të gjitha fluturimet drejt Federatës Ruse deri në zgjidhjen e mëtejshme të çështjeve”, lexohet në mesazhin e dërguar nga linja ajrore.

Në të njëjtën kohë, Komiteti i Aviacionit Civil (CCA) i Kazakistanit raporton se Aeroflot gjithashtu ka anuluar fluturimet për në Kazakistan.

Air Astana është transportuesi ajror i Republikës së Kazakistanit, linja ajrore më e madhe e vendit që operon fluturime të rregullta vendase dhe ndërkombëtare nga aeroportet Nur-Sultan dhe Almaty.

Kujtojmë se dy linja ajrore të mëdha të Azerbajxhanit, Azerbajxhani Airlines (AZAL) dhe Buta Airways, njoftuan pezullimin e fluturimeve drejt Rusisë.

Më herët, Kina refuzoi të furnizonte pjesë avioni për linjat ajrore ruse.

Top Channel