Babai përcjell mes lotësh vajzat e tij! Momentet prekëse nga metrotë e Kievit, udhëtim drejt të pa diturës

11/03/2022 12:18

Metrotë e Kievit janë bërë dëshmitare të skenave dhimbjes dhe trishtimit të qytetarëve që përcjellin fëmijët e të afërmit dhe vetë qëndrojnë për të luftuar kundër pushtuesit rus.

Metrotë e Kievit janë bërë dëshmitare të skenave dhimbjes dhe trishtimit të qytetarëve që përcjellin fëmijët e të afërmit dhe vetë qëndrojnë për të luftuar kundër pushtuesit rus.

Mijëra ukrainas largohen nga kryeqyteti i vendit, pak orë përpara nisjes së ofensivës ruse ndaj qytetit. Gazetari Artur Bibe ka sjellë pamjet nga treni që niset për lviv, një rrugë e konsideruar si e sigurt sipas autoriteteve vendase.

Një udhëtim në të pa diturën!

Ata do t’i drejtohen kufirit për të vazhduar udhëtimin drejt një vendi europian ku do të mund të strehohen larg bombave të luftës. Lejohen të largohen vetëm  gratë dhe fëmijët.

Në bankinën e stacionit shihen shpesh herë prindër që dërgojnë fëmijët në një zonë të sigurt dhe në vazhdim kthehen në front për të luftuar. Autoritetet kanë improvizuar kënde lojërash ku fëmijët mund të luajnë dhe të argëtohen për të harruar tmerrin e luftës.

FOTO GALERI
1/11

Top Channel