Ministria e Mbrojtjes së Rusisë njoftoi se do të ndalojë bombardimet e saj në Ukrainë të shtunën, për të lejuar që civilët të largohen të sigurt.

“Sot, 5 mars, nga ora 10 e mëngjesit me orën e Moskës, pala ruse shpall një regjim armëpushimi dhe hap korridoret humanitare për daljen e civilëve nga Mariupol dhe Volnovakha”, tha ministria në një deklaratë. Korridoret humanitare dhe rrugët e daljes janë rënë dakord me palën ukrainase.

Sulmet ndaj civilëve: Zyrtarët perëndimorë kanë vënë re një zhvendosje në strategjinë ruse nga objektivat ushtarake te civilët, me më shumë sulme të fokusuara në qendrat e popullsisë. Qasja e re vjen pasi presidenti rus Vladimir Putin nuk arriti të arrinte fitoren e shpejtë që donte dhe ushtria ruse është përballur me një rezistencë të ashpër dhe të vendosur ukrainase në të gjithë vendin.

Delegacionet ukrainase dhe ruse mbajtën një raund të dytë bisedimesh në Bjellorusi të enjten. Një negociator ukrainas tha më pas se nuk dha rezultatet që i duheshin Ukrainës — të dyja palët kishin rënë dakord për korridoret për të shpëtuar civilët.

Putin i tha kancelarit gjerman Olaf Scholz të premten se një raund i tretë i bisedimeve ishte planifikuar për këtë fundjavë.

Top Channel